Česká televize připravila ke sto letům státnosti desítky pořadů
0 jsk 10.10.2018Česká televize oslaví sto let existence samostatného státu desítkami nových tematických pořadů. V průběhu října a listopadu nabídne ve vysílání premiéry výpravných historických filmů, dokumentů, zpravodajské speciály, tematické pořady pro děti, divadelní hru i koncerty. Nové dokumenty a dokumentární cykly nabídnou portréty osobností, které jsou se vznikem Československa neodmyslitelně spjaty, ale připomenou i neprávem pozapomenuté hrdiny.
Režisér a scenárista Jiří Svoboda, souběžně s dvoudílným historickým snímkem Rašín s Ondřejem Vetchým, natočil dokumentární snímek Rodina Aloise Rašína. Turbulentní osud prvního československého ministra financí rozšířil o příběh Rašínovy rodiny a nabízí tak ucelený obraz dějin Československa 20. století.
Režisér David Sís natočil „dokumentární detektivku“ Maffiáni, v níž historička Veronika Stehlíková pátrá po stopách členů tajné organizace Maffie, hlavního orgánu českého odboje za první světové války.
Za dokumenty Dva muži v roce jedna a Legie 100 stojí režisér Jakub Tabery. První z nich se zaměřuje na Karla Kramáře a Edvarda Beneše a na roli, kterou sehráli v roce 1919 na pařížské mírové konferenci, kde zastupovali nově vzniklé Československo. Legie 100 je pak třídílný dokumentární cyklus, který Česká televize připravila ve spolupráci s Československou obcí legionářskou. Průvodce cyklem je herec a nadšenec do vojenské historie Jiří Dvořák, který říká: „Je určitě záslužné, že náš pořad vznikl a přál bych mu co nejvíce diváků. Jsem přesvědčen o tom, že nebýt legií, tak Československo neexistuje. Ti kluci totiž na všech frontách vynikali neuvěřitelnou statečností a vojenským umem.“
„Co se týče vzniku republiky, stále dokola se omílá samý Masaryk, TGM, prezident osvoboditel a tak dále. Ale kdyby jistá krásná charismatická madam srdnatému Moravákovi neřekla ‚tady budeš, sloužit téhle zemi, žádná Amerika,’ tak by možná republika zůstala jen představou v hlavách několika snílků,“ říká v nadsázce režisér a scenárista Josef Císařovský, který natočil dokument Poslední slova Charlotty Garrigue Masarykové o osudovém setkání TGM s jeho ženou. Dokument nabídne mimo jiné autentická svědectví pravnučky TGM, Charlotty Kotíkové.
Masarykovi se věnuje také „dokumentární road movie“ Jak se boří monarchie, v níž se dvojice renomovaných historiků – Dagmar Hájková a Pavel Helan – vydává po stopách činnosti TGM a jeho spolupracovníků v letech 1914 až 1918 a přibližuje divákům krok za krokem události, které vedly k rozpadu Rakousko-Uherska a vzniku Československa.
Z odlišné – osobní a rodinné – historické perspektivy nahlíží na stoleté výročí dokumenty Narozena 1918 Evy Tomanové a dvojdílný snímek Theodory Remundové Moje století, rozdělený na období 1918–1945 a 1945–2018. Eva Tomanová nabídne příběh letos stoleté paní Vlastimily Šrůtkové. O příběhu „své“ hrdinky říká: „Paní Šrůtková se narodila v říjnu 1918 ve Vídni. Její život je propleten s velkými událostmi naší republiky. V dokumentu vzpomíná na heydrichiádu, okupaci i na svobodu po roce devětaosmdesát.“ Theodora Remundová pak ve dvou dílech svého dokumentu Moje století skládá mozaiku ze životních příběhů pětadvacítky Čechů, kteří se narodili ve stejném roce jako Československo. „Na všech těch stoletých obdivuji jejich energii, vitalitu, moudrost a vesměs pozitivní přístup k životu. Jejich příběhy vytvářejí neuvěřitelně barevný a pestrý obraz století naší státnosti,“ říká kreativní producentka Lenka Poláková, v jejíž tvůrčí producentské skupině oba projekty vznikly.
Aférám, které rezonovaly médii a společností první republiky, se věnuje osmidílný dokumentární seriál Průšvihy první republiky. Protagonisté skandálních příběhů jsou zástupci nejvyšších pater tehdejší politiky, ale i obyčejní lidé, kteří třeba jen na chvíli naivně podlehli svým iluzím a rozčarování z vývoje v nové republice. „Nejvíce mne zaujaly ty případy, které ukazují, že i tehdy to vlastně bylo dost stejné jako dnes. Například korupce v lihové aféře, nebo snaha vyvolat skandál a tím někoho politicky poškodit,“ říká průvodce pořadem, herec Martin Myšička.
(na snímku foto z filmu Rašín)