ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7070 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Beata Hlavenková a Kristina Barta se SOČRem

0 jsk 4.4.2024

Dvě jedinečné tvůrkyně a interpretky, Beata Hlavenková a Kristina Bárta (na snímku), vezmou posluchače do svých hudebně-myšlenkových světů. A také pocitových, když jsou jejich skladby inspirovány poezií či mateřstvím. Koncert se uskuteční ve čtvrtek 11. dubna v pražském Centru DOX+.

Beata Hlavenková je výrazná a nezaměnitelná muzikantka, producentka a pedagožka, převyšující konzumní hudební produkci. O jejím zázemí vypovídá ostatně i vyjádření, že hudbou nechce lidi urážet ani rušit… Často se nechává inspirovat poezií. Bylo tomu tak i v případě Básně č. 425 Good morning – Midnight! (Dobrý den, noci!) od samotářské americké autorky Emily Dickinson (1830–1886).

Hlavními tématy dvou tisícovek jejích básní jsou smrt a nesmrtelnost. Hlavenková žila tři roky v rodišti básnířky, v Amherstu ve státu Massachusetts. I proto má k její tvorbě blízko. Nadcházející koncert přinese jak novou hudbu napsanou pro danou příležitost, tak již známé písně/básně, přičemž tu, která dala projektu jméno, zhudebnila Beata Hlavenková už pro album Žijutě.

Jazzová klavíristka a skladatelka Kristina Barta je známá zejména prostřednictvím svých tří postupně založených souborů – Event Horizon, Kristina Barta Trio a nejstarší z nich, hudební formace Kikina b, žánrově se pohybující mezi groovem, elektro a jazzem. V DOX+ uváděná autorská skladba pro klavír, jazzové kvarteto a orchestr zazní ve světové premiéře.

Motto vzala Kristina z Nového zákona, kde se v Janově evangeliu říká: „Když žena rodí, zakouší úzkost, protože přišla její chvilka. Poté, co porodí děťátko, ale na trápení zapomene pro radost, že se na svět narodil člověk.“

Skladba je prostoupena bolestí a úzkostí, nakonec ale vyznívá lyricky a krásně. Evokuje velmi osobní zážitek z příchodu nového života. Končí radostí a oslavováním zázraku, kterého se člověk účastnil.