ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13820 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Nezlob se, ale… Těchto sedm věcí se také nepovedlo

0 Redakce 31.12.2010

V roce 2010 se toho v muzice nepovedla celá řada. Třeba koncert Green Day v Praze, zpěv Britney Spears „za playbackem“ při koncertu, v Americe zakázaný obal Kanye Westa na jeho skvělé aktuální album nebo poměry na vydavatelství Island Records, ve kterém jeho viceprezident David Sharpe rozeslal kolegům mail s názorem, že Tom Jones natočil pitomé album. Následujících sedm věcí se takříkajíc nepovedlo také.
 

Lady Gaga a hovězí

Američanka Lady Gaga (vlastním jménem Stefani Joanne Angelina Germanotta) dělá všechno pro to, aby byla vidět a slyšet. Daří se jí to a nese to kýžený efekt. Její album The Fame Monster bylo nejprodávanější v roce 2010, kdy si ho pořídilo 5,8 milionů lidí na celém světě. Při zářijovém předávání MTV Video Music Awards v Los Angeles si na sebe tato zpěvule vzala šaty spíchnuté z hovězího masa. Přestože časopis Time to bez špetky vkusu vyhlásil jako „módní kreaci“ roku, nalijeme-li si čistého vína, bude nám stydno. Nebyl to vtipný trapas nebo promyšlený reklamní tah. Obléci se do hovězího masa a kus si ještě plácnout na kebuli je projev buranství a lidské povýšenosti nad vše ostatní živé. Bylo to bytostně hloupé. Ačkoli to ještě nic nebylo proti malému českému Marešovu opičení se o pár týdnů později. To už se trapno dalo krájet.

Notorický  nesympaťák W. Axl Rose

Býval to generační  mluvčí, kluk z venkova, který zpíval o tom, co prožil na vlastní kůži. Zdálo se, že po vymodleném vydání alba Chinese Democracy (2008) popadne příležitost za pačesy a začne obhajovat staré pozice. V roce 2010 se ale nejvíce řešily pozdní začátky koncertů jeho kapely, za které mohl Axl osobně a kvůli nimž proti sobě štval pořadatele i diváky. České publikum si to vyzkoušelo v září v pražské O2 Areně na vlastní kůži. Axl navíc nehodlá točit videoklipy, často se pere, uráží všechny kolem a o propagaci své kapely nechce ani slyšet. Je prostě tak nějak k ničemu.

Poražené  hvězdičky od Walta Disneyho

Teenageři ze stáje Walta Disneyho v roce 2010 netáhli tolik, jako v předešlých letech. Mnoho mladých konzumentů totiž získal na svou stranu šestnáctiletý Justin Bieber. To on vyprodává haly po celém světě, to on se vysmívá holkám, když se pod pódiem hlava nehlava řežou o jeho ručník, to on se v žebříčku prodejnosti alb prodral v roce 2010 na třetí místo za Lady Gaga a Eminema. Jonas Brothers, Demi Lovato, Selena Gomez nebo Miley Cyrus, produkty z Disneyova seriálového impéria, si vedou hůře. V hitparádách se nedostávají vysoko, jejich koncerty jsou rády za naplněné haly a jejich nevinnost převálcoval nemilosrdný byznys. Továrna Walta Disneyho jim teď buď dá nové role, nebo si najde jiné děti.  

Timbalandův sešup do průměru

Ještě v roce 2009 byl Timbaland (vlastním jménem Timothy Zachery Mosley) jedním z nejuznávanějších a nejžádanějších hudebních producentů současnosti. Album Shock Value II (2009) ale nebylo přijato vlídně a Timbaland z něho nevyprodukoval žádný hit. Při producentské práci se rovněž neprosadil, neboť jeho postupy jsou opřeny o staré jistoty. Proto není „trendy“ a neudává tón. Momentálně v tichosti pracuje na albu Shock Value III.

P
osmrtné  album Michaela Jacksona

Kolekce Michael vyšla v polovině prosince 2010 a sama o sobě nebyla žádným zásadním průšvihem. S ohledem na pověstný Jacksonův perfekcionismus se ale ukázalo, kteří producenti byli šikovní a z polotovaru učinili výstavní písničku, a kteří ten dar nemají. Největším problémem nicméně byla nepřehledná válka rodiny, vydavatele, producentů i muzikantů o hlasitěji podaný názor na vydání desky. Jackson se v rakvi možná až styděl.   

Hudební  publikace psané od stolu

V nedávné době se na český trh dostaly dvě knižní publikace, které neměly vůbec vyjít. Jakási Alice Montgomeryová napsala knihu Susan Boyle – Když se plní sny a Richardové Havers a Evans zase přispěchali s výpravnou publikací Marilyn v textech, fotografiích a písních. Pominu-li fakt, že ta druhá kniha byla vytištěna v Číně, v obou případech byly českému čtenáři předloženy publikace autorů, kteří se s objektem svého zájmu nikdy nesetkali a jen těžili z práce jiných novinářů a spisovatelů. Své knihy prostě zkompilovali. Trochu málo na dobrou práci.  

Konec kompaktních disků  je o kus blíž

Zatím je to neoficiální, ale celosvětový prodej cédéček v roce 2010 opět klesl. Rovnou prý o několik procent. Neznamená to sice, že by stoupl prodej digitální formou, pro klasická cédéčka to ovšem nese další zásadní krok ke skonu. Během několika následujících let se stanou pouhým prezentem kapel, čímsi nadstandardním (dárkem) k informaci o tom, na které internetové adrese lze nahrávky slyšet a odkud si je lze bezplatně stáhnout.

JAROSLAV ŠPULÁK