ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 18303 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vojta Kalina a Uvědomělé rebelství

0 Jan Šída 30.9.2013

V dnešní době politického, ekonomického, duchovního i kulturního marasmu je těžké probudit nějaké společenské aktivity. A u mladých lidí je to skoro nemožné. Všude vládne negace i odpor ke všemu a ke všem. Přesto na tamto úhoru vyrostlo něco, co může přinést naději, víru a možná i lepší budoucnost pro nás pro všechny. Ne, neztotožňujme projekt Conscious Rebels (Uvědomělí rebelové) s politickými a už vůbec ne levicovými idejemi. Jedná se o projekt ryze sebevýchovný či duchovní. Jeho podstatu vysvětlí v následujícím rozhovoru dudák a vokalista skupiny Pipes and Pints Vojta Kalina.

Jak ses vlastně k tomuto projektu dostal?

Seznámil jsem se s rapery Suverenem a Revoltou, kteří by se dali zaškatulkovat do stylu Conscious hip hop. Není to, dnes velice oblíbený styl o rychlých kárách, děvkách nebo zlatých řetězech, ale obrací pozornost spíše do sebe samého. Jejich texty mě oslovily, začal jsem se o projekt Conscious Rebels více zajímat.

Kdo Conscious Rebels vymyslel?

Vlastně nikdo a všichni. Existuje i třeba Consious byznys nebo Conscious punk. Jde o uvědomělý přístup k životu jako celku i k jeho jednotlivým součástem. Idea spojuje lidi všech odvětví. V zahraničí podobné myšlenky umělci ventilují o něco déle. Pravděpodobně od dob, kdy východní filosofie začala pronikat na západ. Z těch známějších jmen jsou to například zpěvák Serj Tankian ze System of a Down nebo herec Richard Gere. A Pokud bych měl někoho známějšího jmenovat u nás doma, byl by to herec Jaroslav Dušek, režisér Igor Chaun a k mému velkému nadšení také zpěvák Tomáš Klus.

Jak ty sám budeš tyto myšlenky šířit?

Dávám celé své jméno a větší část své existence do šíření těchto myšlenek. Pořádám veřejné i internetové diskuse, kde každý může přičichnout k tomu, o co jde. Dělám soukromé terapie a konzultace. Zakládám nebo se podílím na vzniku několika terapeutických či sebeozdravných projektů. Patří sem například vlastní centrum, akční výlety spojené s pohledy do podvědomí. A to jak v Čechách, tak i v exotických destinacích. Jde o to, naučit se dělat co je ti příjemné a vše směřovat k zdravému tělu i duchu. Zbavit se negativních podnětů a negací startujících nevědomé podněty chování. A kde jinde, než v sobě. Vše tedy začíná v hlavě a v srdci. Když máš ale čistou hlavu a zanesené tělo, špatná fyzická stránka tě nepustí dál. Proto je součástí všeho zdravý přístup k tělu a jeho výživě. Podporuji jógu, energetická cvičení, detoxikaci, vegetariánství, vegan a raw stravu. Nemusíš být ale nutně vegetarián, asketa nebo snad věřící v nějakém konkrétním náboženství. Vše jde i hezky pomalu, krůček po krůčku. Třeba Revoltův projekt SebeRevolta je v otázkách fyzické stránky věci skvělá metoda a samozřejmě je to vše spojené s vědomím. A dokázal bych se postavit za milion dalších podobných aktivit, nejen za Conscious Rebels.

Máš i další aktivity?

Ano, dělám zmíněné terapie a pomáhám lidem jako osobní průvodce jejich vlastním podvědomím. Člověk musí začít u vlastní hlavy a pak postupovat dál. Bezpodmínečné štěstí v sobě má každý, ale je potřeba ho otevřít. Naučit se ho neblokovat. A s tím pomáhám. V mém případě se jedná o Českou metodu RUŠ od Karla Nejedlého, která pomáhá jedinci odstranit automatické negativní emoce a tím i negativní reakce spouštěné v dávkách nevědomí procesů. Lidsky řečeno – když se člověk chová jako idiot, vůbec netuší, proč to udělal a vlastně se mu to ani trochu nelíbí. Metoda dává nahlédnout do sebe, dává také možnost pročistit si vlastní svědomí, vědomí, podvědomí, nevědomí, karmu, osud či ego. Nazvěte to prostě, jak chcete. Každý člověk musí najít svou vlastní cestu sám za sebe. Já mu v tom pouze pomáhám jako nestranný průvodce.

Jak se k těmto aktivitám staví kapela Pipes and Pints?

Bubeník Vinca se mnou sympatizuje, podobné myšlenky mu nejsou cizí. Ostatní se od mých mimokapelních aktivit distancují. Ačkoliv dělám diskuse zároveň s koncerty kapely, není mým zájmem, aby se tyhle dvě věci spojovaly. Probíhá to touto formou hlavně proto, abych lépe zužitkoval čas strávený na turné. Mimo jiné jezdím totiž i sám, když nemáme koncerty. V říjnu nebo listopadu pořádáme diskusi v Teplicích a brzy doufám i v Praze. Poslední se totiž z organizačních důvodů musela odsunout. Fakt, že jsem Vojta Kalina, mi nikdo neodpáře, stejně jako že jsem z Pipes and Pints. Stejně tak jsem například spojen i s Bandzone, Prahou, Českou republikou, Evropou i Zemí. Chci tím říci, že kapela je pouze zlomek mého života.

Měl jsi nějaké negativní reakce?

Ke mně se ani nedostávají. Vnímám věci pozitivně a negace ostatních do sebe už nepouštím. Zastavte se někdy na mojí diskusi a třeba vám dojde, že pokud o mě nebo i o komkoli jiném někdo vypouští cokoli negativního, v podstatě pouze ventiluje to, co je špatně v jeho nitru. V takovém případě neslyším verbální útok na sebe či jiného, ale pouze jeho volání o pomoc. Dříve mi takových jedinců bylo líto, dnes už ani to ne. Dávám jim ale možnost se s tím poprat. Nechceš? Trap se s tím sám a až tě to přestane bavit, přijď. Zúčtujeme s tím! Ale moje cesta k tomu a dalšímu poznání a hlavně ukotvení těchto myšlenek do trvalých pocitů byla na léta. V patnácti letech jsem naskočil do punkové scény a byl plný nadšení, že jsem v kultuře lidí, kteří jsou otevření a snaží se uchopit věci jinak. Postupem času mi začalo docházet, že budu muset hledat i dál. Nastalo tedy období velkého hledání, zaujala mě filosofie, psychologie, četl jsem si o různých náboženstvích či spirituálních metodách a také je praktikoval. Zásadním zlomem byla velká emoční bolest a já dospěl do stádia, že tohle musím vyřešit. A to rychle. Nalézt konečně svůj duševní klid. Člověk je přece stvořen k tomu, aby byl šťastný. A ne aby ho drtila traumata z práce, osobních vztahů, kariéry, pudů a mnoha dalších nočních můr.

Mluvil jsi o svém koučinku a terapiích. Je to za peníze?

Ano, já těm lidem dávám svůj čas a oni mi za něj něco vrací. Často také bartruji, což je směnný obchod. Třeba jedu do Indie dohodnout podmínky, za kterých bychom tam mohli vozit klienty na intenzivní poznávací zájezdy, kde se lépe napojí na své vědomí. V zimě chci zase zorganizovat ozdravný a zážitkový resort na ostrově Lombok a vytvořit i další takové centrum v Praze. Vždy záleží na tom, co protistrana přijme za svůj investovaný čas.

Čili se dostáváme zpět k materiálnu?

Pokud se pohybujeme v oblasti hmotné reality, musím najít prostředky jak ji zrealizovat. Druhá varianta je, že se budeš nahý a s nepřítomně šťastným úsměvem procházet v dešti. Tato hmotná stránka často nebývá zdarma, i když někdy být může. Ne ovšem v dnešním systému velkých měst. Slovo peníze často v lidech vyvolává apriorní odpor. Peníze jsou jen symbol, označení pro směnku za služby nebo předměty. Malá papírová nebo kovová bianco poukázka. Je přece jedno, jestli za tu službu dostanu tunu jedlých kaštanů nebo určitou finanční částku. Pokud se bavíme o negativních pocitech, samozřejmě pomáhám i zvládat negativní pocity, vzniklé z problémů s financemi. Ani ty nemají v člověku co dělat. Na světě je dostatek hojnosti pro všechny bytosti. Sami si to blokujeme. Jestliže někdo tvrdí, že není materiálně založený, pokuste se jeho tělem prostrčit ruku. Když neprojde skrz něj, nedosáhl ještě takové duchovní úrovně, jak si myslí, a tak ho nakrmte.

Vraťme se ještě k Conscious Rebels. Jsou ty aktivity pouze individuální?

Já to tak vidím. Hlavička Conscious Rebels všechny symbolicky spojí. Symbolem velkého srdce. Ale každý sám za sebe má své vlastní aktivity, kterými komunikuje s lidmi a pomáhá jim otevírat oči, duši i srdce. Někdo hudbou, jiný facebookem, literární činností nebo vizuálním uměním. Spojujeme různé cesty pro stejný záměr.

To znamená, že Conscious Rebels nemá žádné politické ambice?

Politika, tak jak jí známe, je zastaralý systém a svět podle něj věčně fungovat nebude. Stejně tak jednou přestane většinový systém fungovat na bázi dnešní tržní ekonomiky. Ale něco se změní jen tehdy, když lidi změní své myšlení. To je základ. Musíš se především umět vyrovnat sám se sebou, naučit se souznít se svým tělem, duší, myslí a přírodou.No a pak mi to přijďte vysvětlit pane poslanče. Poslanče čeho že?

Opravdu věříš, že tyto aktivity mohou proměnit svět?

Je to ta správná cesta. Cesta, která začíná u hledání a poznání sama sebe.Já pomáhám lidem k tomu, aby ten krok udělali. Začal jsem tím, že jsem změnil sám sebe. A nyní to pouze nabízím dál.

Jan Šída