ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 8502 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Barevné finále Szigetu s ohňostrojem

0 Redakce 14.8.2013

Sziget má slušný hudební rozptyl, stačí si srovnat headlinery – Nick Cave, Biffy Clyro, Blur, Mika a … ale proč David Guetta? Častá otázka všech, kteří přijeli na Sziget za muzikou a padla řeč na závěr festivalu. DJ David Guetta, tak populární u fanoušků a tak nepopulární u kritiků, totiž doprovázel finální show festivalu Sziget. Rozhodně ale nebyl jediný, o koho v poslední den jevili návštěvníci zájem.

„Ona je neděle? Fakt? A já ještě nestihnul se mrknout na Gian Street Theatre a ani Luminarium. Ukaž plánek, no jo, vždyť ani tuhle scénu jsem vůbec neviděl…“ Nejčastější rozhovory nedělního dne. Ač se to může zdát podivné, mnohé i po týdnu konec festivalu zaskočil. Zvláště pak vědomí, že opustí komunitu Szigeťanů některé přímo děsil. Holt realita je festivalovému životu hodně vzdálená, asi jako něco, čím se zlobí kamarád, který si nechce dát drink.

Naštěstí i v neděli bylo z čeho vybírat, a tak hudba zase zafungovala jako skvělý lék.

Hlavní pódium odstartovala francouzští bubeníci Les Tambours Du Bronx, tohle by bylo skvělé na mejdan v parku, kdy si všichni bouchnou do sudu, ale na Pop-Rock Main Stage to nefungovalo.

Za to následující Babylon Circus byla daleko lepší prezentace francouzské muziky. Výborná rockůvka umíchaná z ingrediencí ska-punk-reggae-swing-jazz. Tahle francouzská parta perfektně připravila půdu pro Franz Ferdinand.

Jejich koncert měl výborné tempo i atmosféru. Hned od začátku si publikum mělo možnost zazpívat několik radiových hitů jako například Take Me Out nebo Walk Away, které však rozhodně nevyzněly kýčovitě a kapelu skvěle propojily s publikem. Na závěr celá skupina obklopila svého bubeníka Paula Thomsona, chopili se paliček a společně udělali skvělou bubenických show, která publikum naprosto rozdivočila.

Po Franz Ferdinand se na hlavní pódium chystal nejoblíbenější DJ současnosti, David Guetta. Ještě před ním ale v Dance Areně začalo vystoupení australského dua Empire of the Sun, které se dostalo do širokého povědomí díky singlu We are The People. Předvedlo energickou show bohatou na vizuální efekty, kterou podtrhlo výraznými kostýmy. Její electrohousový zvuk přijímalo publikum naplněného stanu s obrovským nadšením a toto vystoupení se rozhodně vyrovnalo ostatním headlinerům Dance Areny v průběhu celého týdne.

Před koncem finále s Davidem Guettou se do areálu začaly hrnout proudy nových návštěvníků. Jednodenní vstup využily desetitisíce lidí, typologicky zcela odlišní od všech ostatních. A to je asi odpověď na všechna „proč“ z úvodu článku. Festival Sziget nabízí vždy něco extra pro každého.

Publika se sešlo pod pódiem hodně, ale na Blur to rozhodně nestačilo. Bohužel se opět ukázalo, že David Guetta není žádný hudební genius, ale spíš výborný marketingový produkt. Umí chytlavě kombinovat nové hudební trendy, které mnohdy přicházejí z undergroundu, s diskotékovými melodiemi, které mu zajišťují masovou popularitu. Už remix legendárního Song 2 od Blur nebyl povedený a Blur nám bylo upřímně líto. A když slyšíte Guettu do svého setu zakomponovat dubstep, začnete trnout. Ale početné publikum se výborně bavilo, tančilo, Guettu povzbuzovalo a probíhající ohňostroj byl monumentální.

A jede se domů, nebo pojďme radši ještě na něco, tanulo každému v mysli. Toho využili výborným koncertem znovu obnovení Terne Čhave. Náš poslední zástupce na festivalu začal se zpožděním do prázdného stanu (zpoždění se na Szigetu nevyplácí, lákadel okolo je příliš mnoho), ale skvělým koncertem nakonec stáhl mnoho příchozích a končil s davem fanoušků. Pak už jen dokončit to DJ a jedna věc je jasná, jestli chcete tančit až do rána, jděte na Boys noize.

Tentokrát už definitivní konec, za rok na viděnou. Bylo to skvělé.

Přemysl Štěpánek

Na snímku Franz Ferdinand.