United Islands jako skutečný hudební festival
0 Jan Šída 23.6.2013Něco za něco, jako v životě. Asi tak bychom mohli charakterizovat první dojem ze skončeného desátého ročníku pražského multižánrového festivalu United Islands.
Akce se, jak známo, z důvodů povodní musela narychlo přesunout z malebných uliček a romantických zákoutí ostrovů v centru Prahy do poněkud odlehlejšího prostoru parku Ladronka. Charakter festivalu se tím výrazně změnil. Z městského pouťového a karnevalového happeningu ve skutečný hudební festival se všemi jeho klady a zápory.
Hlavním pozitivem byl především dostatek místa. Lidé už o sebe nezakopávali na schodech, vedoucích na Kampu či Střelecký ostrov a nenarušovali dopravu na mostě Legií, jak tomu bylo v minulosti. V klidu si mohli projít areál lesoparku a dle libosti rozhodnout, kterou scénu navštíví. Pódia stála v řadě za sebou jako krámky v jedné velké ulici.
Dalším kladem bylo bezpochyby i to, že dorazili vesměs lidé, které hudba zajímá. Naprosto vymizeli bezdomovci, stejně tak absentovali i turisté, kteří v rámci návštěvy historických památek navštívili i hudební pouť a jak přišli, tak i odešli. Festival zkrátka najednou přitáhl publikum se skutečným zájmem o věc.
K hlavním hvězdám bezpochyby patřila novozélandská modernistická písničkářka Princess Chelsea, britská electropopová formace Citizens! (na snímku) a popsoulový srdcerváč Aloe Blacc. K překvapením patřili mimo jiné projekt Mixhell, ve kterém bubnuje bývalý člen skupiny Sepultura Igor Cavalera, či izraelská provokativní zpěvačka Adi Ulmanski.
Desátý ročník United Islands Of Prague se vydařil. Kromě dobře zvládnuté organizace a zajímavých interpretů má na tom podíl i nový prostor. Bylo by dobře přenést následující ročníky právě tam. Praha by tak konečně mohla mít opravdový i důstojný hudební festival, který už drahně let marně hledá.
Foto Jan Šída