ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6092 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Deerhoof: Dárek ze San Fran

0 Redakce 23.12.2008

Zlíchov nebo Lihovar? Jednu stanici si vyberte a hlavně nezapomeňte vystoupit.Zamiřte k dvou pověšeným automobilům a vejděte do Meet Factory. Proběhněte mlžnou uličkou, do které byli pro dnes vyhnání všichni aktivní kuřáci, šup a jste na koncertě. Na pódiu si někdo zrovna hraje s houslemi a nekonečnými smyčkami. Už je vám docela teplo. Hledáte šatnu, kam byste odložili zimní bundu. Mezitím dál pokračuje jednočlenná alternativní show Core of the Coalman. Marně se rozhlížíte, kam se poděly všechny věšáčky, ramínka a očíslované papírky. Žádná šatna ani bleší trh, na který plakáty upozorňovaly.

Zpátky do hudebního víru. Noisové kompozice frustrují dle svého účelu a Core of the Coalman končí. Chvilka stěhování a už jsou připraveni pražští OTK. Jejich post-hardcore/pop připomíná Tata Bojs, kdyby se víc snažili a uměli lépe hrát. Svých šest hitů hrají už čtyři roky v kuse, zrychlují a přitvrzují. Drží je dobrý bubeník, dojem ale kazí frontman Ondřej Ježek. Na desce zpívá přibližně ty tóny, které má na mysli, na živo se jim hodně vzdaluje a kazí jinak precizní souhru. Publikum tleská a odpouští falešný zpěv. OTK dvakrát přidávají, poslední píseň se nese v duchu každý musí mít svoje Hurt.

Chvilka na občerstvení. Vydáte se k baru, objednáte si vánoční nápoj, rychle vypijete a jdete si zabrat místo, odkud bude dobře vidět. Hlavní hvězdy jsou za chvilku připraveny, indie čtyřka stojí v jedné řadě, všichni stejně blízko fanouškům. Zleva bubeník Greg Saunier, kytarista John Dieterich, druhý kytarista Ed Rodriguez a zpívající baskytaristka Satomi Matsuzaki. Deerhoof v celé své kráse a poprvé v Česku.

Na začátek + 81 se zdvojenými kytarami vymazává vzpomínky na zahuhlaný zvuk OTK. Deerhoof si s sebou vezli zvukaře z Paříže a vyplatilo se. Slyšíte každé brnknutí i Satomin pisklavý hlásek. Vše je skvěle vyváženo. Když chtějí být Deerhoof jemní a potichu, nic jim nehučí. Když se rozparádí, neohluchnete, a přesto naplno vnímáte jejich skotačivé nasazení.

Následuje The Tears and Music of Love, kytaristi přitvrzují a bubeník máchá rukama jako o život. Jen malinká Satomi se schovává za hlavami diváků a jen občas vykoukne v hnědých šatičkách ozdobených bílými čtyřnohými zvířátky. Posloucháte dál a Deerhoof vám servírují jeden hit za druhým. Nejvíce vybírají z posledních třech desek. Dostane se i na alternativní instrumentálku That Big Orange Sun Run Over Speed Light z Milk Man. Největší prostor si nakonec pro sebe urve nové album Offend Maggie. Stejnojmenná písnička zazní v upravené verzi bez zpěvu.

Greg Saunier, pro dnešek mluvčí kapely, děkuje divákům a nesměle se pokouší o vtípky. Ještě pár písniček a čtyřka odchází do zákulisí. Publikum si ale ještě vytleská dva přídavky. První Fresh Born si můžete na internetu prohlédnout v notovém zápisu. Při druhém se chopil basy Ed Rodriguez. Satomi tak mohla bajku o míči Basket Ball Get Your Groove Back doprovodit scénickým tanečkem. Potlesk a první vánoční dárek je rozbalený! Pak už jen rychle na Lihovar, nasednout do tramvaje, stihnout poslední metro, po cestě si pobrukovat s Deerhoof, umýt se, vyčistit zuby a spinkat.    

HONZA ŠVELCH

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

  • Deerhoof: Skotačiví virtuosové mnoha tváří