ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 20240 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Dánové L.E.S. zahrají Praze svůj strhující rockový příběh

0 Redakce 12.4.2011

Prahu čekají nabité jarní  koncertní dny. Kromě festivalu Stimul a irské kapely God Is An Astronaut by nemělo uniknout pozornosti vystoupení jedné z nejzajímavějších skandinávských kapel součanosti – Dánové Lis Er Stille (L.E.S.) zahrají v neděli 17. dubna v Chapeu Rouge.

Koncert se dá doporučit zejména proto, že na něm kapela představí svoje album The Collibro. Zřejmě jeden z nejlepších loňských počinů v oblasti post-rocku a progresivního rocku.

Právě tyhle dva žánry Dánové  Lis Er Stille kombinují, ale docela úspěšně se vyhýbají  pompéznosti typické pro prog-rock a nenápaditosti, ke které někdy sklouzává valení post-rockových zvukových stěn. Na albu The Collibro navíc zapojili dostatek vokálů a melodií, z nichž tu kouká David Bowie, tu Nick Cave.

Parta z Arhusu, kterou vede klavírista a zpěvák Martin Byrialsen, vystoupí v Česku poprvé. Fanoušci ji tak znají zatím jen z alb. Loňské The Collibro je zajímavé mimo jiné tím, že je konceptuální deskou, ale nevypráví lineární příběh nějaké postavy jak tomu bývá zvykem – například u The Wall (Pink Floyd), Tommyho (The Who) či Snow (Spock´s Beard).

Podle  Byrialsena je Collibro jakousi variací na literární „ommission technique“, tedy záměrné vynechávání některých faktů a zanechávání prázdných míst v textu. V literatuře metodu, která má podněcovat imaginaci čtenáře, proslavil Ernest Hemingway a používá ji celá řada postmoderních spisovatelů. Ale v hudbě? Muzikanti Lis Er Stille podle Byrialsena před komponováním Collibra sepsali „rozsáhlou předlohu“. Části pak promítli do hudby, části do textů a něco záměrně vynechali.

Tenhle příběh jim můžeme věřit, nebo z hodně poeticky nejasných textů usoudit, že je to celé mystifikace. Asi jako opus Jethro Tull ze 70. let Thick As A Brick vyprávěný z pohledu osmiletého předčasně dospělého chlapce. Lídr tullů Ian Anderson později označil komplikovaný sociálně-kritický text za parodii na přechytralá konceptuální alba oblíbená hlavně v progresivním rocku.

Ať už je to ale s konceptem alba The Collibro jakkoli, skutečně podněcuje imaginaci a vytváří pocit, že posluchač je svědkem nějakého těžko specifikovatelného příběhu. Lis Er Stille se díky této desce zařadili mezi jednu z nejzajímavějších současných kapel „sofistikovaného rocku“.

Z koncertních videí je jasné, že díky sehranosti, přesvědčivému hlasu a klavíru Martina Byrialsena a důrazné rytmice, dánská kapela šlape i naživo. „Zejména všem hudebním dobrodruhům jsou v neděli 17. dubna brány Chapeau Rouge otevřeny,“ píší promotéři koncertu.