ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 29101 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Česko dotahuje koncertní resty: Poprvé zahrají Wilco

0 Redakce 27.9.2010

Paleta dobrých a populárních amerických kapel, které se ještě nedostaly do Česka, se pomalu zužuje. Jo, člověka překvapuje, že tu ještě nehrál za mořem superpopulární Dave Matthews. Ale jedno zásadní jméno si můžeme odškrtnout – v úterý v Praze poprvé vystoupí chicagští Wilco.Kapela, která ukazuje, že jednoduché písničky ohlížející se po Beatles a CSNY, zdaleka nemusí být anachronismem.

Když v Chicagu vstoupíte do jedné z nejvyšší budovy světa – mrakodrapu Sears Towers – uvítá vás před cestou na vrcholovou vyhlídku malá výstava „highlightů“ chicagské kultury a historie. Je tu Micheal Jordan (legenda basketbalových Bulls); mafián Al Capone; slavná zrcadlová fazole, v níž se odrážejí deformované mrakodrapy a fotografující turisté. A mezi těmi pár nejzásadnějšími věcmi, kterými si Chicago chlubí, je i kapela Jeffa Tweedyho – Wilco.

Kapela, která je v Česku stále známá hlavně indie fandům, je jednou z nejznámějších minimálně na americkém středozápadě. Ale není se co divit. Jeff Tweedy ve Wilco kombinuje vlivy amerického country i starého folku (Guthrie, Frank), zcela slyšitelně čerpá z Beatles či Crossby-Stills-Nash and Young, ale zároveň má kapela docela moderní zvuk, takže nezní jako kvazi-revival a melancholické vzpomínání na staré, dobré časy.

Co je ale hlavní: Jeff Tweedy je z té výjimečné skupiny písničkářů, kteří dokážou napsat a podat úplně jednoduchou melancholickou skladbu tak, že z ní nekape klišé a ohranost. Je to vidět i na koncertech Wilca, kde se však zhusta a silněji projevuje sklon kapely nabourávat hitové melodie zvukovými experimenty, zdánlivými rozpady kompozice apod. Alespoň tomu tak bylo na dánském festivalu Roskilde, kde jsem před pár lety Wilco viděl. Až mne ta záměrné destrukce hitovosti překvapila.

Nálada od Velkých jezer

A pak je tu ještě jeden faktor, který se hůř popisuje. A to právě fakt, že Wilco pocházejí z amerického středozápadu – lépe řečeno z jeho části pod Velkými jezery. Tahle oblast (státy Illinois, Michigan, Ohio) totiž záhadným způsobem produkuje nejzajímavější alternativní rockery a písničkáře poslední doby – dětsky hravé Sufjana Stevense a Jima O´Rourka; drakeovsky melancholického Samamidona; rozlítané a geniální Anathallo (poslechněte si jejich Floating World); Six Gallery, kteří povýšili tapping z onanie na kompoziční postup; nebo i indie-rapující Why. Jakkoli jsou tyto kapely rozdílné, ve všech je cítit totožná nálada, která snad pochází z těch Velkých jezer. A to samé cítíte z písniček Jeffa Tweedyho ve Wilco.

Kapela, jejíž název je zkratkou fráze „will comply“ (bude v souladu – uslyšíte ji zejména v politice), vznikla roku 1994. Od té doby vydala sedm studiových desek. Z nich nejprodávanější byla čtyřka Yankee Hotel Foxtrot; pětka A Ghost Is Born zase dostala dvě grammy (jako by kritici následovali hlas lidu). Já osobně mám rád i méně experimentální předposlední album Sky Blue Sky, v jehož duchu se zhruba nese i poslední nahrávka s názvem Wilco (The Album).

Protože od jeho vydání už uplynul více než rok, nedá se očekávat, že úterní koncert v pražském Divadle Archa v rámci festivalu Stimul, bude čistou představovačkou posledního alba. Podle setlistů z evropského turné Wilco zahrají zhruba polovinu z novinky a polovinu ze starších desek. Slibuje to tedy hezký mix jejich písničkářštější i experimentálnější podoby a každopádně pěkný koncert. Předskokanem Wilco bude americký písničkář John Grant, kterého zatím příliš neznám, ale také prý stojí za to.

DANIEL PROKOP


Wilco, Divadlo Archa, úterý 28.9, vstupné 790 Kč na místě, 720 Kč v předprodeji