ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4644 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Fenomén StarCraft

0 Honza Švelch 19.3.2013

Sci-fi strategie od Blizzardu povýšila rychlé klikání myší na profesionální sportovní odvětví. I přes rozmáchlé filmové scény a propracovanou kampaň stojí úspěch StarCraftu především na vyváženém multiplayeru. Tři roky po druhém dílu vychází rozšíření Heart of the Swarm, zaměřené na rasu Zergů.

Když v roce 1998 vyšel původní StarCraft, málokdo mohl tušit, že si udrží hráče po více než deset let. V Jižní Koreji se z něj stal téměř národní sport, z nejlepších hráčů dokonce televizní celebrity. Sci-fi adaptace tehdy velmi populárního WarCraftu nepřinesla žádné výrazné novinky, pouze vyladila mechanismy strategie v reálném čase (RTS) a vytvořila trojici různorodých, ale dohromady vyvážených ras. Terrani, Zergové a Protossové ztělesňují základní taktické hodnoty a stali se modelem pro další strategické hry.

I přes obrovský komerční úspěch celé série, StarCraft pomalu upadá do pozadí herního zájmu. Žánr RTS se od devadesátých let proměnil v hardcore odvětví, kde si nováček vůbec neví rady. Zatímco ostatní herní tituly čím dál více snižují obtížnost, kompetitivní multiplayerové hry ji naopak stupňují. Kampaň pro jednoho hráče s trochou trpělivosti zvládne každý, souboj s lidskými protivníky ale vyžaduje znalost meta-hry.

Meta-hra je nadstavba, kterou kolem hry budují její hráči. Patří do ní populární postupy a jednotky, triky, rady… Vývojáři můžou vytvořit systém hry tak, aby podněcoval ke vzniku meta-hry, ta samotná je ale výtvorem komunity. Jestli vás StarCraft nakonec baví, nebo ne, tak do velké míry ovlivňují vaši spoluhráči, podobně jako o kvalitě fotbalového zápasu rozhodují samotní fotbalisté, nikoliv jeho jednoduchá pravidla.

Těžko lze pak StarCraft nebo populární DoTA klony (např. League of Legends) porovnávat s jednolitými narativními herními zážitky typu Tomb Raider nebo Dead Space. Výsledkem jsou opatrné recenze s diplomatickým hodnocením na hranici maximálního dosažitelného skóre. Nikdo nechce urazit skalní příznivce, kteří u hry tráví desítky až stovky hodin a logicky znají hru důkladněji než herní publicisté. I s případnými zkušenostmi z beta verze lze těžko usuzovat, co bude Heart of the Swarm pro komunitu nakonec znamenat. Vzhledem k téměř nulové konkurenci v žánru RTS nelze nový datadisk hodnotit ani v kontextu podobných her. My ho proto hodnotit nebudeme, ale všem fanouškům žánru ho můžeme rozhodně doporučit.

StarCraft 2: Heart of the Swarm je svědkem proměny herního průmyslu. Původní StarCraft byl v roce 1998 normální součástí tehdejšího herního mainstreamu. Novinka se nijak výrazně fundamentálně neliší od originálu, a to i přestože z ní komunita vytvořila lukrativní elektronický sport. Zbytek herního průmyslu se ale výrazně specializoval a do svého středu, přijatelného pro většinu potenciálních hráčů, postavil akční hru s příběhem. Casual hry, hry na mobilní zařízení, kompetitivní multiplayery i některé indie tituly se postupně vzdalují homogenní podobě vysokorozpočtového (AAA) herního hitu. Styčné body mezi jednotlivými typy her jsou natolik obecné a abstraktní, že již nelze uvažovat o počítačových hrách jako o celistvé skupině. Podobně jako film, nebo poslední dobou stále výrazněji hudbu, i počítačové hry čeká typové rozdělení a jemu odpovídající chování fanoušků. Napříč takovým rozdělením už nemá smysl hry hodnotit podle stejných kritérií.

Jak je ale vidět u StarCraftu, některé tituly mohou být žánrem samy pro sebe.

STARCRAFT 2: HEART OF THE SWARM
Výrobce: Blizzard Entertainment
Vydavatel: Blizzard Entertainment/ABC Data
Platforma: PC
Jazyk: anglicky
Honza Švelch