ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6437 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Michaela Vetešková napsala o expresu Slovenská strela

0 jsk 17.12.2024

Knížka Strela od spisovatelky a novinářky Michaely Veteškové (na snímku s ilustrátorkou knihy Lenkou Jasanskou) expresem Slovenská strela. Je poctou vynálezci Josefu Sousedíkovi (1894–1944), který za vývojem vlaku stál, a autorčinu bratrovi Marianu Veteškovi (1969–2020), jenž se o odkaz Sousedíka zajímal.

O vynálezcově díle vypráví autorka prostřednictvím současných chlapců Mariana a Tea. Společně nasednou do motorového expresu Slovenská strela, vrátí se v čase a setkají se s chlapcem Josefem, který na smetišti hledá materiál pro své vynálezy.

„Můj bratr Marian se vyučil strojním zámečníkem u jednoho z potomků Josefa Sousedíka, což vzbudilo jeho zájem o vynálezce. Snažil se o něm dozvědět co nejvíc. Navíc byl patriot a přál si, aby lidé znali významného vsetínského rodáka. Pobízel mě, abych o něm natočila reportáž,“ vypráví Michaela Vetešková.

„Při hledání stop jsem zjistila, že Josef Sousedík nemá ve Vsetíně hrob, ani se neví, kam nacisté ostatky umístili. Plány desítek jeho vynálezů shořely v partyzánském úkrytu v Juříčkově mlýně nedaleko Vsetína,“ říká Vetešková.

Mechanický elektrický vůz známý jako Slovenská strela vyjel na trať Praha – Bratislava poprvé roku 1936. V té době byl nejrychlejším vlakem Československa a dosahoval rychlosti až 130 km/hod. Představoval světovou špičku jak po stránce designu, tak techniky. Celková jízdní doba 4 h 18 min (jízdní řád 1938/39) byla překonána až počátkem jednadvacátého století vlaky EuroCity a později vlakem Pendolino.

Josef Sousedík byl otcem unikátního elektromechanického pohonu vlaku. Byl chlapec z chudé rodiny, který od mala něco vylepšoval a vynalézal. Vyučil se strojním zámečníkem, založil prosperující firmu, stal se starostou a výrazně přispěl k rozvoji města.

Jeho život ale ukončilo v roce 1944 gestapo, které Josefa Sousedíka pro účast v odboji zavraždilo.