ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 20588 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Host Marcely Zmeškal na PLAY.CZ

0 Redakce PLAY.CZ 7.3.2023

František Matějíček (*1974). Moderátor a rozhlasový manažer s dvacetiletou praxí. Vystudoval soudobé dějiny na Univerzitě Karlově, stal se jedním z prvních redaktorů Musicserveru.cz, v rádiu začínal během povodní v roce 2002. Po zkušenostech z rádií Prácheň, Kiss Jižní Čechy a Českého rozhlasu nastoupil v roce 2007 do celoplošného Rádia Impuls, kde působil až do konce roku 2022 jako moderátor pořadu Fanda a jeho česká banda, vedoucí vysílání a posledních 8,5 roku jako programový ředitel.

Je už poslech rádia z „rádia“ zastaralý a patří budoucnost tzv. umělé inteligenci? Kam se vše posouvá? O tom si budeme povídat s moderátorem Františkem Matějíčkem. Teď je zakladatelem online rádia O 106, muž, který se zabývá umělou inteligencí. Vítám Vás na Play.cz

Díky za pozvání, je mi ctí.

Kromě dokonalé znalosti prostředí za mikrofonem, máte v sobě krásný klid, který z vás já i posluchači vnímají. To jste měl vždycky, nebo se člověk vyvíjel prostředím?

Vidíte, to mě vůbec nenapadlo. Teď zrovna jsem vyklidněný z měsíčního nicnedělání, protože jsem potřeboval po intenzitě posledních roků na chvíli vypnout. Dokonce jsem až na výjimky nebral telefony. To jsem nikdy předtím neudělal. Ale to, co popisujte v souvislosti s moderováním, je výsledkem vnitřního nastavení. A je to zajímavá otázka, nikdy jsem o tom takhle nepřemýšlel. Uvědomuji si, že k vyklidnění potřebujete krom zdraví hlavně práci, kterou milujete, zázemí a svobodu. A toho všeho se mi dostalo. Pamatuji si, jak můj bývalý šéf Jiří Hrabák nechápal, že můžu při řízení programu ještě moderovat. Ale pak jednou řekl skvělou větu, kterou to trefně vystihl: „Už chápu, Františku. Vy si tam chodíte odpočinout.“ Přesně tak. Ve tři jsem si šel si vyčistit hlavu do vysílání. Je to nejlepší práce na světě.

Františku, mě by zajímalo, proč jste zvolili právě číslo 106, mně se ihned vybaví spojení se zákonem č. 106/1999 Sb. Zákon o svobodném přístupu k informacím, takže se mohu ptát na cokoliv?

Ptejte se na co chcete. Ale to, že tenhle zákon takové číslo má, jsem zjistil až nyní od Vás. Název O 106 nosím v hlavě od začátku doby covidové. Ze dne na den bylo všechno jinak, z řízení rádia se stal krizový management, všechno bylo zavřené, najednou skoro neexistoval sdílený a kulisový poslech, soukromé celoplošky přišly lusknutím prstu o čtvrtinu posluchačů a mě celou tu dobu hlavou běželo, že se svět mění o sto šest. Teď pro mě však O 106 znamená spíš to, co se tím vyjadřuje v běžné konverzaci: dělat něco svižně, efektivně a účelně. Stejnojmenné rádio, které lze na Play.cz nebo v aplikaci O 106 naladit, bylo původně neveřejným hudebním streamem. Kamarád a kolega Petr Vondráček mě jednou přivedl na myšlenku, aby v takové online stanici vysílal robot. Nejdřív jsem to považoval za nesmysl, protože rádio bez živých moderátorů může těžko někoho zajímat, ale pak jsem si na Fiverru našel programátory, kteří připravují aplikaci pro generování obsahu a vizuálního ztvárnění avatarů pro asijská média. A ukázalo se, že přes všechny těžkosti je možné pospojovat již existující a veřejně dostupné aplikace tak, aby generovaly uměle inteligentní obsah. Pravda, naši avataři umí zatím jenom předpověď počasí a ještě jim musíme trochu pomáhat, ale směr je správný. Na jeho konci by mohl být koncept, který bude redaktorům, reportérům a moderátorům pomáhat s přípravou vysílání. Mezitím přišel Microsoft se svým ChatGPT a Google s Bardem. A já doufám, že to proces vývoje takové rádiové aplikace urychlí. Zvlášť, když prvně jmenovanou službu ohlásila minulý týden americká rozhlasová společnost Futuri jako základ pro svoje RadioGPT. Tam už vysílá jenom umělá inteligence, my pořád počítáme s živým moderováním. Tak jako tak jsou však ve vývoji o kousek dál a je třeba toho využít. Už jsem s nimi v kontaktu.

Je pravda, že na základě některých klíčových slov umí umělá inteligence vytvořit obraz nebo počítačový kód. Umíte si tedy představit, že do budoucna bude stačit, když zadáme klíčová slova a umělá inteligence Googlu složí hudbu?

Ona už to umí. Právě Google nedávno takovou službu ohlásil. Je to sice skvělé, dokonce fantastické, ale jedno tomu chybí: člověk. Jeho energie, temperament, moment překvapení, emoce… Stejně jako u umělého moderátora. Můžete mít deset robotů, ale mohou fungovat pouze jako doplněk živé bytosti se všemi jejími přednostmi a neduhy.  Cílem naší mise proto není systém, ve kterém roboti práci moderátorů, redaktorů a reportérů nahradí. Cílem je koncept, kde umělá inteligence rozhlasovým profesionálům práci usnadní.

Umím si představit, že do deseti let poslech rádia bude prostřednictvím mobilních telefonů převažovat. Posluchač bude mít rádio pořád u sebe, které bude vlastně jeho mobil. To je i cesta a směr, kterým se budete ubírat i Vy se svým projektem?

Nedokážu předpovědět, je tu spousta otazníků. Konzumace rádia v telefonu je pravděpodobná, navíc do hry vstupují chytré reproduktory. Podle mého však rozhodnou jiné tři faktory: jak a kdy proběhne digitalizace českého rozhlasového trhu, jak rychle se bude vyvíjet pokrytí vysokorychlostním internetem a jak se na to adaptuje posluchač. To, co u televizních stanic přineslo odložené sledování, vidíme jako trend také u rádií díky rozvoji podcastů. V jejich konkurenci a konkurenci sociálních médií se může úloha vysílání měnit, zejména pro mladší cílové skupiny je rádio staré médium. I já jsem se opakovaně přistihl, že v autě častěji, než autorádio, sdílím obsah telefonu přes Android auto. Už k tomu dokonce existuje průzkum, který ukazuje, že se takhle chová až jedna čtvrtina mužského publika. Můj laický závěr proto je, že stojíme na rozcestí rádiových dějin. Uvidíme, jak se publikum začne chovat, až opadne nejistota. Buď se takový vývoj potvrdí, nebo ne. Příběh rádia O 106 má proto otevřené pokračování… Pro nás je to teď součást konceptu, kde vedle online rádia existuje odložený poslech, sociální sítě a doplňkové služby rádiu blízké. Něco už jsme na tom udělali a spolupráci na tom dalším chceme nabídnout mediálním domům, které by to mohlo zajímat.

Jsem košatý, že? Tak dovolte jedno vyznání na závěr. Rádio je skvěle médium a má jednu obrovskou výhodu: nevyžaduje aktivní pozornost posluchače. Je společníkem, parťákem a je k dispozici pořád. Stačí zapnout. A uvidíme, jestli v přístroji na okně, nebo v mobilní aplikaci.

Poslouchejte rádio O 106 online