ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 4844 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Šestadvacátá Ji.hlava uvede film Annie Ernaux a ocení Dušana Hanáka

0 jsk 21.10.2022

Pět dní zbývá do začátku šestadvacáté Ji.hlavy (25. – 30. října v Jihlavě). Festival zahájí Osmý den války ukrajinské režisérky Oksany Moiseniuk, který zachycuje začátek ruské agrese očima Ukrajiců v Česku.

Cenu za přínos světové kinematografii dostane letos Dušan Hanák, jedna z klíčových postav nové vlny československého filmu šedesátých let. V sekci Masterclass pak představí svou tvorbu ázerbajdžánský režisér Hilal Baydarov. Ji.hlavské ceny vytvořil i letos Federico Díaz.

Šestadvacátý ročník festivalu otevře film Osmý den války, který natočila Oksana Moiseniuk. Film vznikl osmý den ruské agrese na Ukrajině.

„Osmý den války vlastně není o válce, ale o jejím vlivu na ukrajinskou diasporu v Česku. Ten nápad přišel šestý den invaze, když jsem jako představitelka naší komunity byla nepřetržitě v kontaktu s dalšími Ukrajinci, kteří v Česku dlouhodobě žijí,“ říká režisérka. „Pořádali jsme humanitární sbírky, sháněli neprůstřelné vesty pro armádu a léčiva pro civilisty, vyzvedávali jsme ukrajinské uprchlíky na hranicích, pomáhali jim s ubytováním a registrací. Veškerou hrůzu, strach a bezmoc z toho, co se děje v naší zemi, jsme přetavili v konsolidaci sil a pomoc. Děj filmu se odehrává v Česku, ale takových Ukrajinců jsou v každém koutě světa tisíce. Ať je ten dokument ódou právě na ně. Na ty mé spoluobčany, kteří už dlouho žijí v zahraničí, ale jsou navždy propojení s Ukrajinou svými kořeny,“ dodává Oksana Moiseniuk, která film osobně uvede na slavnostním zahájení festivalu. Snímek je součástí soutěžní sekce Česká radost.

Jediným českým zástupcem v hlavní soutěžní sekci Opus Bonum je film Vyšetřovatel, který režíroval Viktor Portel. Jeho snímek zachycuje vyšetřování válečných zločinů spáchaných v devadesátých letech v bývalé Jugoslávii.

„Ve filmu jsme se vydali do bývalé Jugoslávie, kde Vladimír Dzuro před třiceti lety dopadnul prvního válečného zločince. Hledali jsme odpověď na otázku, jakou stopu tam vlastně působení Haagského tribunálu zanechalo, a zda vůbec může být spravedlnost přinášena zvenčí. Když jsme začínali před čtyřmi lety film připravovat, netušili jsme, jak aktuální se ta otázka stane,“ říká režisér.

Další programovou novinkou je snímek Roky Super-8. Režírovala jej letošní laureátka Nobelovy ceny za literaturu, francouzská spisovatelka Annie Ernaux, společně se svým synem Davidem Ernaux-Briotem. Nobelův výbor autorku ocenil „za odvahu a preciznost, s nimiž zkoumá lidskou paměť“, a snímek Roky Super-8 na její literární práci navazuje. Jde o portrét, sestavený z domácích snímků z let 1972–1981, kdy vycházely autorčiny první knihy, její děti dospívaly a manžel s sebou všude bral osmimilimetrovou kameru. Film zavede diváka na prázdniny a rodinné rituály na francouzském předměstí, ale i do ciziny, na cesty po Albánii, Egyptě, Španělsku nebo SSSR. Ji.hlava snímek uvede v sekci Souhvězdí.