Co byste měli vědět o písních, které zazní během koncertu Jiřího Korna
0 jsk 8.1.2020Zářijový koncert Jiřího Korna v pražské O2 areně byl nejen koncertem superlativů, ale i neskutečně bombastickou, výpravnou a v našich krajích u tuzemských interpretů nevídanou show právem aspirující na titul Show roku 2019. Mimořádný sympaťák s gumovým obličejem, popový a muzikálový zpěvák, entertainer každým coulem, baskytarista, tanečník, moderátor a herec.
Jiří Korn prostě okouzlil v září roku 2019 po střechu nabitou pražskou O2 arenu koncertem 70x Dík, konaném u příležitosti jeho 70. narozenin. Dlouho se u nás o žádném koncertu tolik nemluvilo. A jak známo, není lepší reklamy, než vyprávění nadšeného diváka o koncertu rodině a všem přátelům a známým. Proto se producent tohoto koncertu Tomáš Ságl rozhodl uvést koncert Jiřího Korna v pražské O2 Areně ještě jednou. A to 4. dubna příštího roku pod názvem Dík, že se líbilo.
Koncertní show Jiřího Korna je průřezem jeho bezmála pětapadesátileté pěvecké kariéry a Korn v ní uvádí takřka všechny zásadní písně, bez kterých si jeho působení na scéně naší populární hudby nelze představit.
S Yvettou uspěl i za hranicemi
Nechybí pochopitelně chytlavá secesní píseň Karla Svobody a Zdeňka Rytíře Yvetta, se kterou Jiří Korn v roce 1971 vyhrál první mezinárodní festival mladých zpěváků populární hudby Intertalent ve Zlíně (někdejším Gottwaldově). A byla to právě Yvetta, která mu zajistila i veleúspěšný start v někdejší Německé demokratické republice. V roce 1972 vyšla Yvetta v NDR na singlu, za interpretaci této písně získal Korn Cenu publika na Festivalu šlágrů v Drážďanech a vzápětí byl vyhodnocen jako druhý nejlepší zpěvák v této zemi. Předběhla ho jen největší mužská východoněmecká popová hvězda Frank Schöbel, která autorsky přispěla i na jeho první album vydané v roce 1974 německou firmou Amiga.
S Yvettou vyhrál Korn i německou hitparádu Schlager-Studio a v následujících letech několikrát zazářil i v dnes už legendárním televizním programu Ein Kessel Buntes. Jako vůbec první zahraniční interpret přijal v roce 1981 nabídku konferovat výpravné revuální programy v doslova kultovním berlínském Friedrichstadtpalastu, v nichž také zpíval, stepoval a uváděl svá taneční čísla a break dance. Dlouhodobě v tomto berlínském kulturním svatostánku účinkoval v roce 1985 během čtyřměsíčního angažmá.
A právě během působení v NDR a často i v centru západoněmecké televizní zábavy Baden Badenu se Jiří Korn zdokonalil ve zcela osobitém scénickém propojení elegantního pohybu se svými písněmi. A v německy mluvících zemích ještě chvíli zůstaňme kvůli u nás takřka neznámému dalšímu Kornovu úspěchu doslova mamutích rozměrů. Zasloužila se o něj hlavní role v americkém muzikálu Franka Loessera Hans Christian Andersen, kterou uvádělo slavné vídeňské muzikálové divadlo Raimund a od února do května roku 1986 v něm zářil Korn v 66 představeních.
Hit ušitý na míru
V roce 1977 se zrodil další velký hit Jiřího Korna Robinson, který mu hudební skladatel Josef Kolín a textař Vladimír Čort ušili doslova na míru. Už o rok dřív s její anglickou verzí Flying Hydroplane Korn vyhrál v Paříži festival Grand Prix de Paris de la Chanson. Krásku nad Seinou a hlavní město světové módy tenkrát Korn okouzlil svou elegancí, skvěle tančil a zabrala i jeho tehdejší do detailů vymyšlená image korunovaná tvídovým oblekem a placatou čepicí. O dva roky později si vítězství zopakoval na Mezinárodním festivalu rozhlasových společností OIRT ve finském Tampere s písní Ladislava Štaidla a Miroslava Černého Radost až do rána.
A v témže roce si odnesl z mezinárodního písňového festivalu v irském městě Cavan za píseň Jindřicha Parmy a Zdeňka Borovce Žal se odkládá hned čtyři hlavní ocenění tohoto popového svátku hudby – Ceny pro nejlepšího interpreta a nejlepší píseň a také cenu poroty a cenu diváků. Anglický text You Are My Woodoo speciálně pro Irsko napsal Kornovi Miloš Skalka. A tak hit Žal se odkládá nebude v O2 Areně pochopitelně chybět. Zkuste si tipnout, v jaké části show Jiřího Korna, která se už nebude nikdy opakovat, zazní.
Velké úspěchy slavil Jiří Korn i v sousedním Polsku, kde mu gramofonová firma Tonpress vydala po vystoupení na festivalu v Sopotech ve druhé polovině 70. let singl a magnetofonovou kazetu. V roce 1982 se pak Jiří Korn s úspěchem pokoušel o proniknutí na britský gramofonový trh, zazářil opět v Irsku (tentokrát na festivalu ve městě Castlebar) a londýnská firma Code Records mu vydala singl s písněmi Eduarda Parmy a Michala Bukoviče Daisy a Ocean Of Joy.
Komplexní talent
Dvojnásobný držitel prestižní divadelní Ceny Thálie z let 2003 a 2018 Jiří Korn důsledně dbal a dbá na svou image, pěvecké, výrazové, taneční a převlekové kreace. Díky tomu se po léta můžeme přesvědčovat o takřka nevídanou šíři a komplexnost Kornova talentu. Má charakteristickou barvu hlasu, v repertoáru široké žánrové rozpětí (např. střední proud, disco, retro, rock, operetní, revuální a muzikálové písně a evergreeny). Podtrhuje konečné vyznění každé písně citem pro míru výrazu, bezpečným rytmem, dokonalou výslovností, smyslem pro komiku a samozřejmě zcela osobitým tanečním projevem.
V režii bratří Cabanů na velkolepé několikapatrové scéně, která se s každou písní mění, se opět v O2 areně po Kornově boku objeví na sto účinkujících ve 250 kostýmech. Vedle pětadvaceti tanečníků to bude i 4TET, ve kterém vedle Jiřího Korna působí Dušan Kollár, David Uličník a Jiří Škorpík. Ten všechny písně koncertu aranžoval a s muzikanty nastudoval. Navíc šéfuje i velkému orchestru a smíšenému sboru. Duet Byl by hřích si s Jiřím Kornem samozřejmě zazpívá Lucie Bílá, zatímco Vilém Čok se k němu připojí v Kocábově a Bukovičově nestárnoucím hitu Karel nese asi čaj. S Dashou a Lindou Finkovou se pak Korn představí ve velkém diskotékovém evergreenu To pan Chopin.
V O2 areně Jiří Korn potvrdí, že nejdřív je trénink, a teprve pak windsurfing. Bude zpívat jako déšť. Ať už to bude v hotelu Ritz nebo když mu bude svítit slunce nad hlavou. A pochopitelně bude mít ještě plnou náruč dalších hitů. K písni Tam u dvou cest si sám napsal hudbu, i když asi ne pastelkou. A určitě nepochází od lstivého a věčného bojovníka jménem Sisyfos ani od dívky pyšnící se titulem Miss Moskva.