Animovaný film pro děti Fany a pes přiblíží události podzimu 1989
0 Redakce PLAY.CZ 17.10.2019Co byste dělali, když vám kamarádka svěří na prázdniny svého milovaného psa? A pak se nevrátí z dovolené, protože s maminkou emigrovala… Jak jí ho předat přes „železnou oponu“? Shledají se opět spolu?
Fany a pes je jedinečný animovaný film, který dětem poutavou formou a prostřednictvím příběhu dvanáctileté Fany, její kamarádky a psa Sputnika přiblíží události podzimu 1989 a pád komunismu v NDR.
„Film líčí velký, neuvěřitelný, napínavý, emocionální a místy i velmi zábavný příběh. Aby zůstal zachován i pro následující generace, musí být dál vyprávěn jako dobrá pohádka. Jenže tentokrát nejde o pohádku – skutečně se to stalo,“ říká o filmu jeho režisér Matthias Bruhn.
Film Fany a pes vstoupí nejen do našich a evropských kin v listopadu u příležitosti 30. výročí pádu komunismu ve východní Evropě. U nás konkrétně 9. listopadu v den pádu Berlínské zdi.
Hlavním postavám propůjčili hlasy Aňa Geislerová, Marek Daniel, Richard Genzer, Eliška Jirotková a další.Na teaser se můžete podívat zde: https://youtu.be/1AyzXVyHd0A
Fany a pes
Lipsko 1989. Dvanáctiletá Fany se s láskou stará o Sputnika, psa její nejlepší kamarádky Sophie, která odjela s maminkou na letní prázdniny do Maďarska. Na začátku školního roku se však Sophie do třídy nevrátila… jako mnoho jiných uprchla s maminkou na Západ.
Fany se odvážně vydává kamarádku hledat, chce jí vrátit psa Sputnika. Stane se tak svědkem pohnutých událostí, které změní budoucnost celé země. Příběh končí pádem železné opony a pejsek je první, kdo se dostane přes hranice při jejich otevření.
Film líčí, ve shodě se skutečností, se smyslem pro detail a citem pro tehdejší atmosféru, průběh pokojné revoluce na podzim roku 1989 z pohledu dítěte. Napínavý a zároveň laskavý, o síle přátelství a odvaze změnit historii se hluboce dotkne nejen mladých diváků.
Hudba (k filmu na námět knihy Fritzi war dabei Hanny Schottové a Gerda Raidta) vznikla ve studiu ČT pod vedením Petra Pýchy (Musa) s hudebníky FILMharmonic Orchestra.
Na filmu Fany a pes se koprodukčně podílely čtyři země – Česká republika, Německo, Lucembursko a Belgie, režiséry jsou Ralf Kukula a Matthias Bruhn.
Podle koproducenta filmu Martina Vandase (jeho MAUR film stojí i za projekty Mimi & Líza, Fimfárum 2 a 3, Jedné noci v jednom městě atd.) podobně náročný film čeští animátoři ještě nedělali. Jen pro představu 1 den práce animátora = 1,5 vteřiny stopáže filmu.
„Fany a pes vzniká metodou klasické 2D animace, která film řadí mezi tituly, jako je Červená želva z japonského Studia Ghibli – cenami ověnčený film včetně Oscara. Animátoři měli k dispozici zvukovou stopu a strefovali se na zvuk, což je jednodušší, než kdyby se namlouvalo herci do pohyblivých kreseb,“ popisuje.
A jak se k práci na filmu Fany a pes dostali?
„Fany jsme poznali nejprve jako dětskou knížku, která nás oslovila jako rodiče, pamětníky roku 89. Dala nám ji přečíst naše kamarádka, producentka z Drážďan. Někdy před pěti – šesti lety….
Následovalo náročné financování, získali jsme podporu českého Státního Fondu kinematografie. Změnil se styl animace, následovalo náročné hledání animátorů… Z 60, kteří si zkusili test jich prošlo 6. Byla to výzva, ale také zkušenost. Vznikl film, díky kterému si mohu se svými dětmi povídat o tom, co jsem na vlastní kůži zažil a co si před rokem 89 moc dobře pamatuji. Ale taky naprosto nadčasový příběh o upřímném kamarádství, odvaze i úplně první zamilovanosti. O tom, že někdy mohou mít děti víc rozumu než rodiče. A že to rozumní rodiče poznají, pochopí i odmění,“ doplňují Alena a Martin Vandasovi, MAUR film.
Film byl podpořen Eurimages a na české straně Státním fondem kinematografie.
„Moc si pomoci Fondu kinematografie vážíme. Že nám věčil a jeho přístup a podpora animace i v případě minoritních koprodukcí je velmi důležitá. Díky ní získáváme velmi cenné know-how, mezinárodní kontakty i cennou zpětnou vazbu o stavu animace na českých tocích…“ říká Martin Vandas
Mediálními partnery filmu jsou Deník a žena-in.cz.