ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5225 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Noční můra na Rádiu Dixie

0 Redakce PLAY.CZ 15.1.2015

Vítejte v krajině nočních stínů a horečnatých hudebních vizí. Nový živý pořad na Rádiu Dixie vám představá nečekaná a temná zákoutí country music. V prvním díle si představíme tři zajímavé projekty. Tím prvním jsou The Handsome family.

The Handsome Family vznikli v roce 1993 v Chicagu v Illinois. Skupinu tvoří manželé Brett a Rennie Sparksovi, dosud vydali deset alb, ale skutečný průlom pro ně znamenal až úspěch skladby Far From Any Road, kterou si vybrali producenti seriálu True Detective (Temný případ) a tím ji představili obrovskému množství posluchačů po celém světě. Ruku v ruce se zaslouženým úspěchem seriálu, se dostavil úspěch pro tehdy již deset let starou píseň, a miliony seriálových fanoušků se začaly zajímat o její autory. Brett a Rennie jsou multiinstrumentalisté a při jejich relativně minimalistickém přístupu k hudbě si ve dvou v pohodě vystačí. Jejich na první pohled klidná muzika vytváří při opakovaném poslechu úžasný vnitřní vesmír, což je samozřejmě dáno také kvalitními texty, inspirovanými například přírodou (Passenger Pigeons) nebo osudy historických postav (Tesla´s Hotel Room).

S trochu nepřeložitelným názvem skupiny The Legendary Shack Shakers trochu zrychlíme. Hoši hrají fůzi hillbilly a dřevního rock´n´rollu pro kterou se vžil trefný název cow punk, tedy muzika při které se budou dobře bavit jak fanoušci country i pankáči. Ještě ke jménu kapely – “shack“ je něco jako chatrč, nebo spíše stodola a sloveso „to shake“ znamená něčím třást, popřípadě vrtět. Jméno tedy evokuje venkovské mejdany pořádané v nějakém příhodném hospodářském stavení, kde místní tanečníky řádně rozparádí lokální hudební legendy. Skupina se zformovala v roce 1995 v Murray v Kentucky a po různých personálních peripetiích se ustálila na současné sestavě J. D. Wilkes-zpěv, harmonika, banjo, Mark Roberts-basa, basová kytara, Rod Hamdalah-kytara a Brett Whitacre-bicí.

Do třetice všeho depresivního. Sons of Perdition (tedy něco jako synové zatracení) byli až donedávna armádou jednoho muže, chlápka co si říká Zebulon Whatley. Jméno Zebulon vychází z jedné povídky klasika hororu Howarda Philipa Lowecrafta. Jméno skupiny je přejato od obskurní křesťanské sekty, jíž byl Whatley svého času členem. Jak sám říká „když jsem vyrůstal znal jsem jenom okolní texaskou pustinu a Bibli“. Tím zároveň skvěle charakterizuje vlastní tvorbu. Pomalá a temná country s texty čerpajícími buď z Bible, nebo popisujícími rozervanost lidské duše, přirozeně navazuje na lidové balady vzniklé v devatenáctém století plné zločinů a odplaty. Na zatím poslední desce Trinity se sestava Sons of Perdition rozšířila o basistu Simona Brokea, klavíristku Lacy Rose a bubeníka Alexe Hardieho. Jestli jsou to členové stálí, nebo angažovaní pouze na nahrání jednoho alba, ví jen pán Bůh a pan Whatley. Pokud vám svým hlasem připomene Nicka Cavea, nebudete daleko od pravdy. Sice to nikdy veřejně nepřiznal, ale velký Australan patří nepochybně k jeho inspiracím a na muzice je to dost znát.

Do další noční můry spěte sladce.
Noční můra, www.radiodixie.cz, 15.1.2015, 20:00-22:00.