Tommy Indian: Dokážeme se inspirovat i respektovat
0 jsk 6.1.2014Tommy Indian je stále ještě nová česká rocková kapela, která své debutové album Moon Dreamer vydala poprvé v červnu loňského roku. Učinila tak ale pouze digitálně, a tak se teprve v prosinci na trh dostalo i cédéčko. Původní anglicky zpívané písničky zaujaly i zahraniční hudební znalce.
Není divu. Kapelu totiž tvoří hned několik osobností, konkrétně Thomas Matthew Klika – zpěv, kytara, Josef Štěpánek – kytary, Petr Tichý – klávesy, Jan Lstibůrek – baskytara, Armin Effenberger – vokály, klávesy a David Landštof – bicí.
Jak vlastně skupina Tommy Indian vznikla?
Klika: Vznikla propojením mých a Petrových písniček s Arminovou produkcí, Pepovým kytarovým snem a Davidovou a Honzovou indiánskou živelností. Bylo to u totemu v Arminově studiu. Ten totem vozíme na koncerty s sebou. Ale vážně. Baví nás to spolu. Zjistili jsme, že se báječně doplňujeme. Jsme individuality, které se dokáží vzájemně respektovat a inspirovat, což je pro nás samotné překvapení.
V jakém časovém horizontu písničky vznikaly?
Klika: Vznikaly průběžně od mého dětství až po současnost. Některé jsou více než deset let staré a poslední jsem napsal přímo ve studiu.
Co je na písničkách z alba Moon Dreamer nejlepší?
Effenberger: Nejlepší je jejich opravdovost, autentičnost. Je to směs indie, popu, rocku, country, elektroniky a folku. Písničky mají lehkost. Thomas má jako interpret to, co má většina zpěváků, kteří mě baví. Mám na mysli třeba Boba Dylana nebo Davida Gahana z Depeche Mode. Oni i on jsou omezeni svým charakteristickým projevem. Cokoliv ale zazpívají, vždycky to budou oni, bude v tom jejich charakteristická melodika. Thomas je svůj. Do jisté míry je jako zpěvák i melodik technicky omezený, pokaždé je ale osobitý. Vždycky pro mě byl zajímavý, byla jen otázka času, kdy vzniknou písničky, do kterých by jeho interpretace dokonale padla.
Tichý: Thomas se narodil v Americe a prožil tam podstatnou část svého života. Příběhy, které prožil, tvoří kostru alba. Jeho angličtina netahá za uši. To je asi základ, na kterém jsme začali stavět. A výsledkem je Moon Dreamer.
Zabodovali jste ve dvou světových hudebních soutěžích, v International Songwriting Competition 2013 a Unsigned Only. Čeho přesně jste v nich dosáhli?
Tichý: Obě probíhají celosvětově po internetu a mají dlouhou tradici. V International Songwriting Competition jsme soutěžili s písničkou Slow Slow Slow. Prošli jsme předvýběrem z dvaceti tisíc nahrávek z celého světa a dostali jsme se do užšího výběru, kde už rozhodují světové hudební osobnosti. Jsou mezi nimi Jeff Beck, Tom Waits, Robert Smith, Mark Foster, Suzanne Vega a další. Skončili jsme mezi patnácti vítěznými písničkami v hlavní kategorii. Byli jsme mezi nimi jediní z Evropy. Je třeba dodat, že to pro nás není výsledek, ale další motivace.
Thomasi, autorem textů jsi ty. O čem jsou?
Klika: Je to můj příběh o tom, jak jsem se přestěhoval ze Spojených států, kde jsem se narodil, do České republiky. Zpívám také o tom, jak jsem se musel adaptovat, jak jsem musel s některými věcmi bojovat, zvykat si na ně. Je to ale i o tom, že se mi po některých lidech v Americe stýská. Písničky na Moon Dreamer mají chronologickou návaznost. Je to koncepční album složené z autobiografických prvků. I v minulosti jsem se vždy snažil držet nějakého základního tématu, což, myslím, budu dělat i nadále.
Jaké jsou ambice kapely Tommy Indian?
Effenberger: Netlačili jsme na to, aby se album dostalo mezi lidi co nejrychleji. Dali jsme mu čas. Ten přišel nyní. Tommy Indian má svůj příběh a určitě i ambice. Jsme nová kapela, která má přesah do různých světů, do kterých chceme vzít co největší počet fanoušků. Jsme kapela, která vydává zbrusu nové debutové album a je připravená si ho s fanoušky na koncertech pořádně užít.
Klika: Myslím si, že každý člověk, který skládá hudbu a vystupuje, nějaké ambice má. Podle mě by každý muzikant chtěl být jednou tak velký, jako jsou Beatles nebo U2. Přiznávám, že jsem cílevědomý a chtěl bych s touhle kapelou dosáhnout co nejvíc.
Jak vznikl název Tommy Indian?
Klika: Petr nás jednoho dne pojmenoval Tommy Indian, protože všichni toužíme po svobodě a nekončících hudebních prériích. Fascinovaly nás také westernové příběhy a filmy.
Tichý: No, a Tommy je malý Thomas – indián.
Co ten název reprezentuje?
Klika: Malého odvážného kluka, který věří, že dokáže cokoliv. Indiánská čelenka symbolizuje velikost světa. Čelenka a hudba je pro něho i pro mě svoboda a nejsilnější zbraň.
Foto: Supraphon