ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13602 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Lucky Losers: Nechtěli jsme sedět na zadku

0 jsk 15.10.2013

Letos na jaře vyšlo jejich první album. Oni se jmenují Lucky Losers, album Automat a je na něm deset písniček, jejichž nálada evokuje špinavý americký rock’n’roll s garážovým zvukem. Zajímavostí je výrazná melodika a nesporně i české texty, pro které se čtveřice Matouš Bujárek (zpěv), Martin Suchý (kytara), Martin Jirka (baskytara) a Adam Jánošík (bicí) rozhodla.

Posledně jmenovaný hrával až do roku 2007 v pardubických Ready Kirken. Po odchodu zpěváka Michala Hrůzy a vzniku prvního „pohrůzovského“ alba Světy odešel také. Stal se členem skupiny Skapollo, ve které předtím hostoval jako náhrada za předčasně zesnulého bubeníka.

Se Skapollo nabízeli divákům písně v rytmu ska následující tři roky. Potom se on, Suchý a Jirka rozešli s tehdejším zpěvákem formace a vdechli život Lucky Losers. Zpívat s nimi začal Matouš Bujárek a první koncert absolvovali před dvěma lety v srpnu.

„Skapollo směřovalo v roce 2010 ke konci, přestávali jsme si rozumět se zpěvákem a bylo potřeba s tím něco udělat. Původní plán byl, že to zastavíme jen na nějaký čas, odpočineme si od sebe a pak uvidíme, jestli se budeme chtít vrátit. Brzy nám ale muzika začala chybět, a tak jsme se dohodli, že půjdeme každý svou cestou. Vztahy mezi námi fungují dobře, máme například společnou zkušebnu. Děláme jen každý něco jiného. Lucky Losers vznikli jako důsledek toho, že jsme nechtěli nečinně sedět doma na zadku, naopak jsme chtěli hrát rock’n’roll tak, jak ho máme rádi,“ říká Jánošík.

Zpočátku je diváci nebrali moc vážně. Srovnávali je se Skapollo a logicky docházeli k závěru, že jim u Lucky Losers schází ska. To už ale bylo v hlavách muzikantů v podstatě mrtvé, protože jejich touha se dotýkala jiných hudebních vlivů.

„Nikdy jsme si neřekli, že budeme hrát špinavý garážový rock’n’roll. Nosíme skladby, které se nám líbí a které vznikají pod vlivem věcí, jež rádi posloucháme. Těžko v tom najít něco původního. O to nám ale v podstatě nejde. Chceme dělat hudbu, která nás bude bavit. A také chceme, aby nám ji posluchači věřili,“ vysvětluje Jánošík.

Postupem času si Lucky Losers získali slušnou posluchačskou základnu. Odehráli pár koncertů po boku skupin Wohnout nebo Krucipüsk a směřují pomalu k tomu, aby se na klubové scéně mohli uspokojivě prezentovat jako hlavní kapela, nikoli jako „pouhý předskokan“.

„Kromě cédéčka jsme vyrobili i vinylové desky. Máme je rádi, sbíráme je a posloucháme, tak jsme si řekli, že to pojedeme i v Lucky Losers. Těší mě, že je o vinyly větší zájem, než jsem si myslel. Ve Vrchlabí například skončil krám s cédéčky a místo něho je tam krám s vinyly, který funguje. Snažíme se také co nejvíc hrát, připravujeme další písničky, točíme demosnímky a představujeme je lidem. Chtěli bychom na příští album vybírat třeba ze třiceti skladeb. Na jaře se chystáme do zahraničí. Máme domluvené miniturné po Itálii a Švýcarsku,“ uzavírá Jánošík.

Jak vznikl název Lucky Losers?

Vysvětlil to Adam Jánošík. „Byl jsem jednou u tchýně a koukal se na skoky na lyžích. Najednou komentátor řekl, že bude skákat závodník, který je lucky loser pro tento závod. Lucky loser je ve skocích na lyžích označení pro člověka, který neprošel kvalifikací, ale dostal od rozhodčích divokou kartu a mohl skákat. Používá se samozřejmě i v jiných souvislostech. Napadlo mě, že já a moji spoluhráči vlastně takoví lucky losers jsme, protože už jsme prošli řadou kapel a pořád se tak nějak plácáme. Nejdřív jsme si řekli, že počkáme, jestli nás ten název bude bavit ještě za měsíc. Potom jsme o tom už nediskutovali a nechali si ho.“

Lucky Losers:
Matouš Bujárek – zpěv
Martin Suchý – kytara
Martin Jirka – baskytara
Adam Jánošík – bicí

Tagy: