ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 6167 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Vychází český překlad nejnovějšího románu Johna Irvinga

0 Richard Winter 11.9.2013

Nakladatelství Odeon vydává český překlad nejnovějšího románu Johna Irvinga V jedné osobě. Oslavu jinakosti a tolerance Irving napsal pro svého syna – homosexuála. Z anglického originálu In One Person přeložil Jiří Hanuš.

Irving opět dokazuje, že patří mezi nejvýznamnější americké spisovatele současnosti. Jeho nejnovější román V jedné osobě připomíná Irvingova nejlepší díla osmdesátých let. Poprvé od Modlitby za Owena Meanyho umisťuje do středu dění vypravěče v první osobě.

Šedesátiletý spisovatel William Abbott se ohlíží za svým životem a čtenář se opět setkává s prostředím malého městečka First Sister v Nové Anglii, kde William studuje na soukromé střední škole. V městečku i na škole se intenzivně hraje amatérské divadlo, škola má také silný zápasnický klub. Ale přece jen je v této knize všechno trochu jinak. William prožívá značný zmatek při hledání své sexuální orientace. Na jedné straně se zamilovává do starších žen, zejména do slečny Frostové, knihovnice, která mu otevře svět velkých románů, na druhé straně ho neodolatelně přitahuje hvězda zápasnického týmu Jacques Kittredge.

Během studia na univerzitě sice William žije jako gay, ale přesto už pochopil, že je bisexuál a přitahují ho i ženy. Irving čtenáře opět zavede do Vídně počátku šedesátých let, kde William sice žije se začínající sopranistkou vídeňské opery, ale posléze naváže dlouholetý vztah s Lawrencem Uptonem, významným americkým básníkem.

Autor dává čtenáři nahlédnout do odvázaných sedmdesátých let, kdy gayové dosáhli určité rovnoprávnosti, ovšem posléze přichází těžká rána v podobě epidemie AIDS, kde William popisuje ztrátu mnoha svých spolužáků a přátel. Dalším významným tématem románu je transsexualita, která prochází celým dílem a vrcholí v jeho závěru, kdy se William stává obhájcem práva každého jedince na vlastní sexuální orientaci.

John Irving se narodil se v Exeteru roku 1942. Studoval na řadě univerzit a až do 70. let tam také přednášel. První román Svobodu medvědům vydal bez většího ohlasu roku 1969, brzy poté následovaly další dvě knihy: Pitná kúra a Manželství do 158 liber. Celosvětovou proslulost si získal románem Svět podle Garpaa zařadil se k nejvýznamnějším i nejčtenějším americkým prozaikům současnosti.

Tagy: