Michael Jackson prý vynaložil milióny dolarů na to, aby umlčel své sexuální oběti
0 jsk 1.7.2013Před lety byl v České republice Quincy Jones. Dnes již osmdesátiletý muž, který toho v hudebním světě hodně dokázal, se může mimo jiné chlubit i spoluprací s americkým zpěvákem Michaelem Jacksonem. Spoluprodukoval například slavnou skladbu We Are The World z roku 1985, kterou napsali Jackson a Lionel Richie a která vydělala potřebným v Africe spoustu miliónů dolarů.
Quincy Jones se na jedné pracovní schůzce v Čechách rozhodl neodbýt dotazy týkající se této i dalších jeho spoluprací s Jacksonem zatvrzelým mlčení, naopak poněkud naštvaně pravil: „Víte, všechno co se o Michaelovi říká, je pravda. Proto s ním už nespolupracuju.“
Odpověděl tehdy poměrně jasně na otázku, která visí ve vzduchu již řadu let. O totéž se pokusil v neděli britský bulvární list Sunday People, který se zabýval tématem zneužívání chlapců Králem popu a finanční sumou, kterou mu zajistila bezúhonnost před právem.
Podle zjištění jeho redaktorů vyplatil prý Jackson 23 milionů liber (což je v přepočtu přibližně 700 milionů korun) na to, aby si zajistil mlčení nejméně dvaceti chlapců, které během posledních patnácti let zneužíval.
List se odkazuje na složky FBI, které byly proti Jacksonovi právě kvůli pohlavnímu zneužívání vedeny. Tvrdí také, že uvedené dokumenty, k nimž se dostal, neměla prokuratura během posledního „velkého“ Jacksonova procesu v roce 2005 k dispozici. Soud ho tehdy zprostil obvinění ze sexuálních obtěžování, nicméně i vrabci na střeše si cvrlikali, že Jackson vyplatil rodinám obtěžovaných chlapců velmi tučné „odměny“.
Dokumenty, o nichž je řeč, ovšem také útočí na Jacksonovu čest. V době, kdy se v roce 2005 hájil u soudu, zcela jasně prohlásil, že se nikdy ani prstem nedotkl dítěte, které u něho nocovalo. Pokud lhal, byl by to tvrdý políček všem jeho příznivcům, kteří na něho vzpomínají jako na skvělého zpěváka i čestného a bezúhonného muže.
Jacksonova složka vedená FBI podle britského listu čítá několik tisíc stránek, které zahrnují důkazní materiál od roku 1989 o tom, jak zneužíval děti. Dokumenty obsahují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a hodiny zvukových nahrávek.
Jedna z listin například popisuje to, jak jeden z Jacksonových sloužících přistihl zpěváka během osahávání jisté proslulé dětské hvězdy. Je v nich také popsán případ, kdy Jackson sledoval pornografický film a přitom sexuálně obtěžoval chlapce. Spisy také odhalují, že rodiče některých chlapců byly ve vedlejším pokoji a o počínání zpěváka a své ratolesti neměli nejmenší tušení.
Jackson si údajně ze strachu před možnými výpověďmi rodičů najal soukromého detektiva Anthonyho Pellicana, aby se o celou věc postaral. O Pellicana se ale v roce 2002 kvůli odposlechům hollywoodských hvězd začala zajímat policie a FBI následně všechny jeho složky, včetně té o Jacksonovi, zabavila.
Před dvěma měsíci rozvířily nyní stojaté vody kauzy informace o tom, že australský choreograf Wade Robson, který kdysi svým svědectvím přispěl k úspěšné obhajobě zpěváka proti obvinění ze zneužívání dětí, sám bývalého popového krále z pohlavního zneužívání obviňuje.
Začátkem května na něho podal žalobu za to, že ho sedm let sexuálně zneužíval, a požaduje finanční odškodnění.
Dnes třicetiletý Robson nejen pomohl Jacksonovi jako hlavní svědek v jeho procesu v roce 2005, ale hovořil o něm kladně i po jeho smrti v roce 2009. Robsonův advokát vysvětlil, že jeho klient v sobě pravdu dlouho tajil, až se z toho zhroutil. Trpěl prý stresem a sexuálním traumatem z toho, co si od Jacksona před lety vytrpěl. Neupřesnil však, kdy Jackson jeho klienta údajně zneužíval.
Advokát zpěvákovy rodiny Henry Gradstein obvinění okamžitě napadl. „Je pobuřující a patetické. Jde o mladého muže, který v posledních dvaceti letech nejméně dvakrát pod přísahou vypověděl a v mnoha rozhovorech řekl, že Michael Jackson mu nikdy nic nevhodného neudělal. Nyní, téměř čtyři roky po Michaelově úmrtí, přichází s tímto ubohým a nevěrohodným obviněním,“ prohlásil.