ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10407 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Hvězdou festivalu v Panenském Týnci jsou Underworld

0 Redakce 20.6.2013

Britská elektronická formace Underworld (na snímku) je novou hvězdou letošního Open Air Festivalu, který se uskuteční 8. až 10. srpna na letišti v Panenském Týnci. Přidá se tak k již ohlášeným hudebním hostům, kterými jsou Skunk Anansie, O. Children, Kava Kava, Tata Bojs, Monkey Business a další.

Na konci sedmdesátých let si student umění a zároveň frontman nadějné postpunkové kapely z Cardiffu Karl Hyde nevěděl rady s porouchaným zesilovačem a dostal doporučení na technického kutila Ricka Smithe. Zatímco on si Hydea vybavuje jako „zajímavého, ale zároveň dost nesnesitelného typa“, Karl si z prvních setkání pamatuje hlavně „skvělý kabát“, který tehdy Rick nosil. A přesto na tomhle rozpačitém základě vyrostla kapela, která o třicet let později zajišťuje hudební stránku otvíracího ceremoniálu Olympijských her v Londýně.

První formace, ve které oba nadšenci zkoušeli štěstí, se jmenovala The Screen Gemz a povědomí o ní se zarazilo na hranici regionu. To té druhé, Freur, se podařilo zaujmout legendárního DJe BBC Johna Peela i velkou nahrávací firmu, která je vyslala v roli předskokanů na americké turné Eurythmics. Naštěstí nabídka složit hudbu k nezávislému filmu „Underworld“ přišla dřív, než naším hochům z vyčerpávající šňůry stačilo přeskočit. A to jméno filmu znělo velmi inspirativně.

Kapela se prosadila albem dubnobasswithmyheadman (1994) poté, kdy se k tandemu Karl Hyde a Rick Smith přidal DJ Darren Emerson. Za půl roku získala za album zlatou desku. I další kolekci Second Toughest In The Infants (1996) přijala kritika s nadšením, které podtrhla skladba Born Slippy, jež se objevila na soundtracku k filmu Trainspotting. Stejný úspěch sklidila deska Beaucoup Fish (1999) a následující počin A Hundred Days Off (2002).

Zatím poslední kolekci vydali Underworld v roce 2010. Jmenuje se Barking a je osmá studiové v diskografii kapely.