ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 10762 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Webové prohlížeče a updaty…

2 Ladislav Soukup 14.4.2010

Problém dnešního webu je v tom, že se technologie posouvá neuvěřitelným tempem vpřed. Webové prohlížeče ve většině případů drží s technologickým rozvojem krok, ale uživatelé už ne… Taky proč by měl “běžný” uživatel každý čtvrt rok aktualizovat prohlížeč? Hlavně když mu nikdo nedokáže vysvětlit, co mu to vlastně přinese? Řekněte například asistentce, že nový Firefox podporuje HTML5 a Canvas… nebo že MSIE9 bude podporovat Direct2D… určitě hned bude vědět, že chce updatovat a že bez poslední verze prohlížeče nemůže žít. Realita je taková, že může žít i s 5 let starou verzí a nic ji nikam netlačí. Nové pluginy? proboha proč?!? Nový motiv vzhledu? Ano, pokud to bude zelené nebo červené nebo dokonce s roztomilým koťátkem, pak je to důvod k updatu… jenže motivy vzhledu tady už nějakou dobu jsou 🙂

Tak jako tak, dokud “běžnému” uživateli neřeknete, že prostě bez řečí bude aktualizovat, tak to neudělá. Nemá k tomu důvod… dost často je to pro něj noční můra a sám to nezvládne. V případě nejmenovaného prohlížeče s modrým “e” ve znaku to je opravdu noční můra – aktualizace chce schválit licenci, provádí kontrolu pravosti a když tohle všechno zmatený a vystrašený uživatel překousne, uvidí nějaké okno, které mu klade nemístné otázky jestli chce něco zapnout nebo ne, jestli náhodou nechce změnit domovskou stránku, atd… Jako bonus se mu některá oblíbená tlačítka přesunou jinam a zabere mu týden, než je opět najde…
Jenže on ten update prostě nutný je… Staré verze jsou děravé, mají problémy s dodržování standardů a o věcech jako je HTML5, CSS3 se jim ani nezdá… Uživatel si ale pamatuje, jak “těžký” byl update a nechce to podstoupit znovu…
Druhý extrém je Google Chrome… ten se neptá a prostě se aktualizuje a tečka. Je to dobře? Možná. Faktem je, že si toho uživatel většinou ani nevšimne. Chrome se aktualizuje, dostane nové funkce, ale nikomu je nenutí. Pokud je to něco zásadního, tak tu novou funkci prostě zapne a ona na uživatele prostě jednou vybafne a buď se s ní popere, nebo ji vypne (což mu je většinou umožněno jedním kliknutím).
Z pohledu webového vývojáře je ale přístup Google k nezaplacení. Přijde převratná nová technologie a prohlížeč tuto vlastnost začne podporovat… do jednoho měsíce to funguje všem uživatelům… a ani nemuseli hnout prstem!
Tak jaký je stav v praxi u nejhlavnějších prohlížečů na trhu?
Internet explorer:
Je vidět, že podíl MSIE8 se pomalu šplhá vzhůru, ale MSIE6 klesá velmi pomalu… Budiž, MSIE6 je obecně extrém – spousta firem ho prostě nemůže opustit kvůli ActiveX prvkům, které jinde než v MSIE6 nefungují. Ale proč MSIE7 klesá také tak pomalu? MSIE7 a MSIE8 jsou navzájem v podstatě 100% kompatibilní, tak proč neklesne verze 7 skoro okamžitě k nule a verze 8 nevystřelí vzhůru? Uživatel nechce a Microsoft ho neumí přinutit – Windows update prostě nevnutí poslední verzi… a kdyby náhodou ano, tak se nejmenovaná firma někde ze severu Evropy opět obrátí na Evropskou komisi, protože to je zneužití monopolu a bla bla bla….
Firefox:
Tady je situace mnohem lepší. Jak se objeví nová verze, uživatelé začnou updatovat… Sice pomalu, ale updatují. Aktualizace probíhá ve vlnách… Nejdříve jdou lidé, kteří chtějí sami od sebe, pak přijde výzva uživatelům starší verze formou dialogu a když kliknout na “ano”, tak poměrně snadno získají novou verzi. časem tak nová verze nahradí ty staré a je to… jenže to trvá a trvá to moc dlouho 🙁
Google Chrome:
Tohle je prostě extrém… ale fungující extrém. Velmi rychle po uvolnění nové verze dojde k migraci drtivé většiny uživatelů na novou verzi. Stará verze zmizí stejně rychle jako se objevila. A z trendu nárůstu podílu je vidět, že to uživatelům nijak zásadně nevadí. Google dokázal něco neuvěřitelného… Mít Chrome se dá přirovnat k jistotě, že jsem vždy připraven na nové technologie jako jeden z prvních. A kupodivu, nikomu nevadí, že uživatel nemá kontrolu nad tím, jak se Chrome aktualizuje – on ji totiž uživatel nikdy neměl. A většině lidí je úplně jedno jestli mají verzi 2.7 nebo 4.0… dokud jim to funguje, tak to prostě neřeší.
Safari:
Safari od Applu je také relativně agresivní s updatem, ale je vidět, že je výrazně pomalejší… Nakonec ale dostane uživatele na poslední verzi a staré verze upadnou v zapomnění. Pravdou je, že Apple Updater je poměrně důsledný a otravuje tak dlouho, dokud mu to uživatel nepovolí… Plus Apple dokáže novou verzi marketingově prodat… i kdyby byla horší než ta minulá.
Opera:
Opera předvádí zajímavý trend… Verze 9.6 byla poměrně úspěšná, ale teprve verze 10.0 dokázala potlačit starší verze (mimo verze 9.6)… Jenže! Verze 10.0 zároveň převedla ošklivý trend pro Operu – začala ztrácet uživatele! A to poměrně brzy a co je nejhorší… uživatelé nepřechází na novější verzi, ale na jiný prohlížeč! Nicméně je vidět, že verze 9.6 přesvědčila uživatele k přechodu ze starších verzí 9.5 a 9.2.