ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 13459 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Helloween: Všechny naše hity jsou klasický metal nebo hard rock

0 jsk 25.1.2013

Populární německá speedrocková skupina Helloween je na scéně již od roku 1984. Zanedlouho se vrátí do Čech a dvakrát se tu představí. 22. března vystoupí v pražské Tipsport Areně, o den později na Zimním stadiónu Luďka Čajky ve Zlíně.

Nedávno vydala v pořadí čtrnácté studiové album, které dostalo název Straight Out Of Hell. Na otázky odpověděl zpěvák Andi Deris, jenž do Helloween přišel v roce 1994 z jiné německé kapely Pink Cream 69.

V Helloween jste před lety u mikrofonu vystřídal Michaela Kiskeho. Bylo těžké jej nahradit?

To určitě, dokonce bych řekl, že část skalních fanoušků tehdy byla vyděšená k smrti a neměla ke mně moc velkou důvěru. Ale myslím, že bylo i mnoho těch, kteří se mnou získali naději, že se kapela vrátí k metalu. Víte, poslední Kiskeho album bylo Chameleon, a lidé se po jeho vydání báli, že se Helloween dají na pop. V tom byla má výhoda. Myslím, že si fanoušci tehdy říkali, že ať jsem, kdo jsem, je dobře, že jsem metalista. To mě zachránilo.

Jak říkáte, s albem Chameleon se Helloween odklonili od metalu. Jaký k němu máte vztah vy?

Podle mě je to skvělé album. Měli ho ale nahrát třeba Bon Jovi, nebo někdo takový. Takže je to skvělé album pro jinou, popovější kapelu. Ne pro Helloween. Už roky na koncertech písničky z něho nehrajeme. Naši fanoušci si je, až na výjimky, nikdy neužívali.

Jaké album Helloween máte nejraději?

Teď samozřejmě to nové. To vám asi řekne každý muzikant, je to přirozené a podle mě i velice upřímné. Kdybych se měl ale podívat do historie, bude to nahrávka Master of the Rings. Bylo to mé první album s touhle kapelou. Tehdy se toho tolik událo, mám na tu dobu nádherné vzpomínky.

Helloween jsou legenda evropského speed metalu. Jak vy sám tento styl chápete v současné době?

Byli jsme tak zaškatulkováni, ale nikdy jsme nehráli jenom speed metal. Ten obvykle představuje tak polovinu alba. A vlastně všechny naše hity byly paradoxně klasický metal nebo hard rock.

Na nové desce je bonusová píseň Burning Sun, která je věnovaná Jonu Lordovi, bývalému klávesistovi hardrockové legendy Deep Purple. Proč vznikla?

S Jonem Lordem jsem se osobně neznal, míjeli jsme se. Znal ho však náš kytarista Michael. Potkávali se na festivalech, bavili se spolu. Když loni Jon Lord zemřel, dodělávali jsme právě tuhle písničku. Michael si přál, aby byla věnována Lordovi. Je to vzpomínka na skvělého muzikanta a velkou hudební osobnost.

V březnu budete s Helloween koncertovat v Česku. Jaké ty koncerty budou?

Přijedeme k vám nedlouho po vydání nového alba. Zazní proto minimálně čtyři nové písničky. A kromě nich? Asi tři skladby koncertního programu budou z doby, než jsem se stal frontmanem Helloween, a zbytek bude z nové éry.