ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 5225 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Hobit láme rekordy, jiné premiéry se ani nenasazovaly

0 Petr Hašek 18.12.2012

Netrpělivě očekávaný fantasy snímek Hobit: Neočekávaná cesta je od minulého týdne v kinech a podle předpokladu láme rekordy.

Může si je dovolit i proto, že drtivá většina jiných filmových studií své novinky v termínu premiéry Hobita pro jistotu ani nenasadila. Nebylo vůbec jisté, že by lidé na jejich snímky dorazili. Kromě toho byla veškerá pozornost médií upřena právě na příběh ze Středozemě.

Při premiérovém víkendu ve Spojených státech a Kanadě vytvořil Hobit prosincový rekord. Utržil 84,77 miliónů dolarů, čili 1,6 miliardy korun. V celém světě pak dosáhly tržby 222,97 miliónů dolarů, což je v přepočtu 4,3 miliardy korun. Tato čísla zveřejnila společnost Warner Bros, která má film pod svými křídly.

Hobit překonal dosavadní rekord, který držel sci-fi snímek Já, Legenda. Při premiéře v prosinci 2007 utržil za první víkend 77,2 miliónu dolarů.Hobita natočil Peter Jackson, který také režíroval trilogii Pán prstenů. Filmy natočené stejně jako Hobit podle knih J.R.R. Tolkiena byly uvedeny do kin v letech 2001 až 2003 a vynesly 2,9 miliardy dolarů.

Film Hobit sleduje Bilbo Pytlíka na dobrodružné výpravě. Cílem jeho cesty je si znovu nárokovat ztracené trpasličí království Erebor. Bilba nečekaně osloví čaroděj Gandalf Šedý, díky kterému se ocitne ve společnosti třinácti trpaslíků v čele s bojovníkem Thorinem. Cesta do divočiny vede přes tajemné země, kde se to hemží zlobry, skřety a kouzelníky. Ačkoliv cíl jejich výpravy – Osamělá hora, leží na Východě, musejí projít nejdříve jeskynním systémem, kde Bilbo potká někoho, kdo mu navždy změní život…Gluma.

Hlavní roli v Hobitovi hraje Martin Freeman. Vedle něho se představují i Richard Armitage a Benedict Cumberbatch, zatímco Ian McKellen, Cate Blanchettová a Elijah Wood se objevují ve stejných úlohách jako v trilogii o Pánovi prstenů.

Ochránci zvířat se ozvali

Ještě před uvedením filmu vyzvala k jeho bojkotu Mezinárodní organizace pro ochranu zvířat PETA. Jako důvod uvedla, že během natáčení na Novém Zélandu zahynulo 27 zvířat. Režisér Jackson ale tato obvinění odmítl.

„Žádná zvířata během natáčení nezahynula, ani jim nebylo ublíženo. Byla přijata mimořádná opatření, abychom zajistili, že žádná zvířata se nebudou účastnit akčních scén ani dalších scén, které by jim mohly způsobit jakýkoliv stres,“ prohlásil.

„Zraněno či zabito bylo podle všeho pět koní, jeden poník a několik koz, ovcí a kuřat,“ tvrdila na svých stránkách PETA. „Pokud se smrt sedmadvaceti zvířat prokáže, pak to bude největší počet takových úmrtí během jediné filmové produkce, o kterém jsme slyšeli.“

Spor vyvrcholil protestní akcí PETA při celosvětové premiéře filmu na konci listopadu v novozélandském Wellingtonu. Slovní přestřelky poté pokračovaly, nicméně jejich intenzita se ztratila v reakcích na snímek, který patří k největším kulturním událostem letošního roku.

Nevlídné kritiky, Jacksonovo potěšení

Film s promítací dobou tři hodiny a devět minut připadal mnohým kritikům dlouhý. Leah Rozenová ze serveru TheWrap.com přesto napsala, že fanoušci Tolkienových knih ho budou nepochybně milovat. Je prý ambiciózně epický a vizuálně vynalézavý, ale není ani tak pohlcující ani vyvolávající nadšení srovnatelné s prvním dílem trilogie Pán prstenů.

Peter DeBruge z Variety kritizoval Jacksona za to, že připojil mytologicky nahuštěný, počítačem generovaný těžký prolog, který existuje mimo rámec původního Tolkienova příběhu. A Todd McCarthy z The Hollywood Reporter dodal, že tvůrci vyrobili puristovo potěšení, když na plátno převedli každou pomlčku, každou tečku a každý středník z prvních šesti kapitol knihy.

Peter Jackson si ale dílo hájí: „Teprve až na konci natáčení má člověk chvíli na to, aby si sedl a v klidu se podíval, co udělal. Jsem spokojen. Bylo nám jasné, že když se nechopíme šance, velká část příběhu Froda Pytlíka, čaroděje Gandalfa, trpaslíků z Ereboru, Necromancera nebo bitvy o Dol Guldur zůstane nevyřčena.“

Při premiéře ve Wellingtonu dodal: „Je to neuvěřitelná zkušenost, protože strávíte takovou dobu natáčením, kdy se soustředíte jen na film a chcete všechny držet na distanc, a pak je najednou ten film hotov a vy se další ráno probudíte a přijde s vámi oslavovat sto tisíc lidí. To vám trochu zamotá hlavu.“

Hobit: Neočekávaná cesta je první částí trilogie. Další dva filmy by měly jít do kin v prosinci 2013 a v červenci 2014. Odhaduje se, že natočení celé trilogie stálo 500 miliónů dolarů. V době, kdy do kin teprve čerstvě vstoupil první díl Hobita, už režisér Jackson přemýšlí nad svým následujícím projektem. Podle rozhovoru pro belgický server RTBF jím bude druhý díl animovaného Tintinova dobrodružství.

První díl Tintina produkoval, režie se však tehdy ujal jeho kolega Steven Spielberg. Při natáčení pokračování si prý oba filmaři role prohodí, což ostatně již letos v únoru připustil Spielberg. Premiéra je naplánovaná na rok 2015.