ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 30063 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

November 2nd: Normální písničky s jednoduchou aranží

0 Redakce 18.7.2011

Hranicko-pražská  skupina November 2nd trochu překvapila. Po šestileté pauze, kdy už to vypadalo, že se na scénu nevrátí, vydala v červnu své v pořadí třetí album Night Walk With Me. Natáčela ho ve Spojených státech, jeho produkci měl na starosti Steve Walsh (pracoval mj. s Erasure nebo Gretou Gaines), míchal ho Tchad Blake (dělal s Elvisem Costellem, Peterem Gabrielem, Suzanne Vega, Crowded House a dalšími) a do konce roku by mělo vyjít také v Americe a Velké Británii. Na otázky odpovídala zpěvačka Saša Langošová.

Proč  nejsou November 2nd dost ambiciózní  na to, aby se na zdejší scéně  prosadili ještě více než  dosud?

Za sebe můžu říct, že nejsem povaha s ostrými lokty, která by se drala na výsluní. Neláká mě to. Navíc mám své povolání. Jsem advokátka a v mé hlavě je často spousta jiných věcí. Kytarista Roman Helcl je zase povoláním novinář, a i on má častokrát jiné starosti, než řešit slávu kapely. Tuhle volbu jsme ale udělali už dávno.

Kdy?

Než jsme v roce 2002 vydali naši první desku Midnight Desert, měli jsme nabídku podepsat zajímavou nahrávací smlouvu. Podmínkou ale bylo udělat texty v češtině. My se zeptali sami sebe, co všechno vlastně chceme udělat pro to, abychom byli úspěšní? Ne že by byla nějaká hrůza zpívat česky, ale tehdy mi to přišlo nepřirozené a hlavně by to byl velký osobní ústupek, který jsem nechtěla udělat. Tehdy jsme si řekli, že jsou věci, které chceme dělat po svém. Myslím si, že to je ten druh nedostatku ambicí, který máme.

Napíšeš  někdy český text?

Až to na mě přijde a budu schopná si nějaký smysluplný napsat a pak ho zazpívat, tak to strašně ráda udělám.  

Přesto jste své  nové album nahrávali v Americe s tamní produkcí. Určitě to stálo hodně peněz a to mi přijde být v rozporu s tím, co jsi právě řekla. Proč jste investovali tolik peněz do desky kapely, která vlastně nemá velké ambice?

Podle mě je to něco jiného. My si nahráváním v Americe splnili sen. Je to jako když si chlap, který má rád auta, ušetří a koupí rychlé, krásné a drahé auto. My si ušetřili a nahráli jsme si krásnou a drahou desku.  

Co v příběhu kapely znamená?

Měla by nás posunout k písničkářské poloze. Než jsme ji začali točit, přemýšleli jsme, co budeme dál dělat. Nebyli jsme si úplně jistí tím, kam by se kapela měla ubírat. Odjeli jsme hrát do Ameriky, absolvovali jsme tam několik turné a při tom jsme hledali další směr. Nakonec to vyplynulo přirozeně tak, že deska, která vznikla, je písničkářská. Producent Steve Walsh, který ji s námi nahrával, měl být pro nás důležitý pohled zvenčí. Ujal se toho skvěle. Dostal syrové demosnímky s písničkami nahranými jenom s kytarou, které neměly hotové aranže. Když si je naposlouchal a pak jsme se sešli, dlouho jsme se bavili o tom, jaké jsou naše představy a jaké jeho. I díky němu teď aranže slouží písničkám. Řekla bych dokonce, že na naší desce jsou normální písničky s jednoduchými aranžemi.  

Budete kontakt s Amerikou prohlubovat?

Určitě. Máme spojení  na několik vydavatelství, takže v nejbližší době nám půjde o to najít firmu, která desku vydá v Anglii i Americe. To by se mohlo podařit do konce letošního roku. Také bychom měli vyjet na koncertní turné. V Americe jsme byli několikrát, na východním i západním pobřeží. Je tam síť klubů, se kterými je dobrá domluva a určitě v nich budeme moci opět hrát.  

Je na desce nějaký  tvůj písňový miláček?

Mám ráda všechny písničky. Ale možná je tam přece jenom jedna, která pro mě trochu vystupuje z řady. Jmenuje se Cuckoo’s Nest View. Je to asi naše úplně první epická věc. Navíc reprezentuje můj oblíbený žánr – mordýřskou baladu. Je to příběh zavražděné holky, která straší svého vraha do chvíle, než on přijde k jejímu hrobu a vyhrabe ji. Když zjistí, co udělal, jeho svědomí to neunese a zblázní se. Trochu mě k tomu inspirovala jedna z povídek Miloše Urbana z knihy Mrtvý holky. Motiv vyklovaných očí jsem v textu použila také, i když si myslím, že v té jeho povídce to neudělala kukačka. Ona by asi nic takového ani neudělala, je to metafora. Ta písnička se jmenuje Pohled z kukaččího hnízda, přitom nic takového, jako kukaččí hnízdo, neexistuje. Kukačky kladou vejce do cizích hnízd. Přišlo mi to ale poetické. Navíc v té písničce hrají kluci ze skupiny Druhá tráva, což mě těší.  

Na kolik vás přišlo nahrávání  tohoto alba?

Osobně jsem to nepočítala, ale můj odhad je něco přes půl milionu.

JAROSLAV ŠPULÁK