Nezlob se, ale…: Experiment Radiohead nahrál stahování zdarma
0 Redakce 28.2.2011Oxfordští Radiohead vydali před pár dny v digitální podobě své nové album The King Of Limbs. Kromě toho, že jde v hudebním světě o velkou událost, mělo být vydání novinky definitivní vyhodnocením toho, zda bezmála čtyři roky starý experiment bude mít nadále právo na život.
Dění kolem emise nového alba Radiohead ukazuje, že nemá.
Zopakujme si fakta. V říjnu 2007 šokovali Radiohead svět tím, že své tehdy nové album In Rainbows dali na internetu ke stažení v podstatě zdarma. Přesněji dali fanouškům možnost zaplatit za počin tolik, kolik uznají za vhodné. Ambiciózní projekt měl být definitivní ranou systému distribuce hudby na pevných nosičích silnými nadnárodními společnostmi. Měl také nastínit budoucnost šíření hudby a v neposlední řadě měl shledat fanoušky soudnými, tedy ochotnými zaplatit za nahrávku nějaký slušný obnos.
Nevyvedlo se v podstatě nic z toho. Tečka za minulostí to nebyla, ač svým způsobem k jejímu konci přispěla. Ukázka budoucnosti to byla zmatená a v praxi posléze nefungující. Fanoušci se soudnými neukázali, protože nebyli ochotni za nahrávku Radiohead platit mnoho, nejraději by neplatili nic.
Management kapely nikdy nevydal oficiální zprávu o tom, kolik fanoušci za stažené nahrávky v průměru zaplatili. Objevila se ovšem informace přímo od členů Radiohead, že průměrná platba za jedno album byla kolem dvou a půl liber. Tedy zatraceně málo, v přepočtu kolem osmdesáti Kč. A to jsou Radiohead špičková kapela.
Zajímavé je, že během prvního dne digitálního prodeje In Rainbows bylo staženo 1,2 milionu kopií alba a jakmile později vyšlo ve fyzické podobě na CD, dostalo se na špičky hitparád a celkově se ho takto prodalo kolem tří milionů. Za takové číslo by v současné době byly rády i mimořádně uctívané hvězdy. Finanční odměna za digitální část prodeje ale žádný velký úspěch nepřinesla, a tak se Radiohead rozhodli být napříště opatrnější.
Nové album The King Of Limbs nyní prodávají za pevnou cenu. Pokud je zakoupíte ve formátu mp3, bude vás to stát 7 liber, respektive eur. Pokud si ho budete chtít stáhnout ve formátu wav, zaplatíte 11 liber, respektive eur. V případě kvalitnějšího formátu wav je to částka, která se přibližují prodejním cenám cédéček v obchodech. Jinými slovy: Radiohead vyklidili pole. Novinku prodávají za cenu, která de facto odpovídá současným standardům. A 28. března vydají kolekci v jakési „novinové úpravě“ na CD.
Nápad Radiohead byl v roce 2007 sympatický. Uchytil se i v České republice, vždyť prodeje alb v rámci aktivit T-Mobile jsou variantou jejich filozofie. S odstupem času se ale ukazuje, že byl pro hudební byznys kontraproduktivní.
Vyzradil totiž, že fanoušci již nejsou a nesporně nebudou ochotni za hudbu platit, protože si zkrátka zvykli to nedělat. Vydavatelským společnostem (a nejen těm velkým) aktivita oxfordské kapely vyrazila zbytky karet z ruky, neboť bylo světu ukázáno, že muzikanti jsou ochotni jít až k totálnímu kompromisu. Dospělo to celé do situace, kdy fanouškovský svět čeká na to, až zadarmo začnou své nahrávky nabízet všichni. Čekání jim zpříjemňují různé pirátské servery, které nová alba nabízejí kolikrát ještě dříve, než vyjdou, a zdarma.
V tomto světle je současná aktivita českých firem na vzniku serveru ke koupi hudby poněkud zbytečná. Radiohead totiž před časem napověděli, že kvalitní hudbu lze mít při troše trpělivosti zadarmo od první chvíle a legálně. A nelegální stahování málokdo bere jako zločin.
Jaroslav Špulák