ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 7513 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Ian Banks: Psaní je moje nejoblíbenější činnost

0 Redakce 21.5.2010

„Poetický, humorný, záhadný, děsivý, sexy“ Iain Banks se narodil ve skotském Fife. Do povědomí široké veřejnosti vstoupil hned svým debutem, kontroverzním románem Vosí továrna. S autorem sci-fi, jehož knihy vychází i v českém překladu, se můžete setkat na červnovém Festivalu spisovatelů Praha.

Co vás přitahuje na žánru science fiction?

Nejspíš to bude svoboda vlastní science fiction, to, že se v zásadě  můžete vydat, kam chcete. Je to myslím úzce spojené s nadšením, které jsem zažíval, když jsem v pubertě začal číst science fiction: když otevřete nějakou sci-fi, jednoduše nevíte, kam vás autor zavede. Může to být minulost, může to být daleká budoucnost, může se to odehrát ve vesmíru, anebo ten příběh může dokonce vyprávět mimozemšťan. Tuhle svobodu zbožňuju: je to svoboda pro spisovatele a je to vzrušující i pro čtenáře.

Ve svých knihách dokážete mimořádně přesvědčivě psát o technologii. Odkud ty nápady berete?

Abych byl úplně  upřímný, v mnoha případech si tím jen plním soukromá přání. Spousta sci-fi, obzvláště taková, kterou píšu já a která se neodehrává v blízké budoucnosti, není nutně tak věrohodná a bezprostředně naléhavá, spíš se zakládá na myšlence „Nebylo by skvělé, kdyby život vypadal takhle?“ Tím to neshazuju: dokud si to člověk neplete s realitou, tak je to v pořádku.

Takže ano, v mém případě to je: „Nebylo by super, kdyby z nás neuvěřitelně  chytré, cool a moudré stroje sňaly morální odpovědnost a my si jen mohli užívat života ve všeobecně laskavém morálním rámci, a nebylo by báječné, kdyby byl člověk tím sympatičtější, čím by byl inteligentnější?“ Každopádně to je moje soukromá teorie.

Chtěl byste žít v Kultuře? (v utopické společnosti, kterou Banks stvořil)

No že se ptáte, jasně, vždyť je to moje sekulární nebe… Ano, určitě. A zase dojdeme k naplnění mých tužeb. Neudělal jsem si výzkum veřejného mírnění a nezjišťoval jsem si na reprezentativním vzorku lidstva, co by byla jejich osobní utopie. Je moje, já si ji vymyslel a já si za tím stojím – jasně, je to skvělé.

V Kultuře nikdo netrpí nedostatkem, odstranil jste z ní spoustu námahy kolem každodenního života. Nezbavil jste se tím ale zároveň i smyslu života?

Myslím, že spousta námahy je tak nějak nesmyslná a sama o sobě nudná. Obzvláště v průmyslové společnosti, která nahradila společnost zemědělskou, se má většina lidí dost co otáčet. Musí tvrdě pracovat, pracovní doba je příšerně dlouhá a plat nepříliš vysoký: když nedřete, nemáte prakticky nic. Popravdě řečeno, život není moc velká zábava, takže já bych tu námahu klidně vyměnil.

Myslíte si, že lidstvo má skutečně budoucnost mezi hvězdami?

Buď tam, anebo nikde. Podle mě je šílené, že už se dokážeme dostat z planety – a že této možnosti nevyužíváme. Pořád ještě nemáme žádnou obranu před meteory nebo kometami nebo čímkoli, co by mohlo zasáhnout planetu. Máme všechna vejce v jednom košíku, všech šest, sedm miliard duší na jednom místě a všichni jsme potenciálně zranitelní nějakým asteroidem, který by nás všechny zlikvidoval. To je přece hrozně pitomé, takže jo, proč ne?

Může nám to trvat déle, než doufáme: já jsem z generace, kterou docela vyvádí z míry, že ještě nemáme raketové batohy a elektřinu zadarmo a všechny ty věci, které nám slibovali – kde jsou vznášející se města, hvězdolety, základny na Měsíci a na Marsu a tak dále –, ale pořád jsem optimista, pořád si myslím, že se tam dostaneme.

Ostatně  bylo by skvělé, kdybychom mohli utrácet méně peněz za zbraně a více za výzkum vesmíru: vynaložit peníze na něco přínosného, a ne vymýšlet nové způsoby, jak zabíjet své bližní.

Kdybyste mohl lidstvu nadělit jeden rys Kultury, který by to byl?

A sakra. Rozhodně  by nebyl dobrý nápad dát nám velmi pomalé stárnutí  a potenciál k nesmrtelnosti, protože tím bychom si teď koledovali o katastrofu. Možná drogové žlázy. Ne z toho triviálního důvodu, že by se lidi mohli sjíždět a nemuseli za to vůbec platit, ale proto, že kdybychom měli skutečně dobré drogy, které by si člověk mohl vyrobit ve svém těle pouhou myšlenkou, vyřešilo by to celou drogovou otázku: člověk by měl mnohem lepší drogu než konopí, mnohem úžasnější narkotika než crack a kokain a mnohem příjemnější omamné látky než heroin. Takže možná tohle.

Jenže jak znám lidi, mohlo by se stát, že většinu života pak strávíme sjetí na šrot, budeme se povalovat a sledovat úpadek civilizace kolem sebe. Upřímně řečeno bych se tomu nedivil. Takže ne, vrátím se k těm mozolům bez puchýřů.

Připravila redakce FSP

Iain Banks vystoupí na 20. ročníku mezinárodního Festivalu spisovatelů Praha 6. – 10. června 2010 na Nové scéně Národního divadla. Rezervace vstupenek na [email protected] .