ahead – 1200×100

PLAY.CZ

Právě poslouchá celkem 12641 posluchačů.

Seznam rádií

Seznam stylů

Seznam krajů

Špička klubového undergroundu – nejsnaživější internetoví tygři

0 Redakce 2.12.2009

Projekt Bandzone Showcase představil na prestižní scéně Paláce Akropolis nejzajímavější a nejdynamičtěji rostoucí kapely, které svou internetovou aktivitu realizují především na profilech Bandzone.cz. Na podiu se představily největší taháky serveru, jejichž výběr sice nebyl napoprvé nijak překvapivý, ale přinejmenším dopomohl divákům zmapovat špičku zde lokalizovaných klubovek. Pod pódiem pak přislíbili účast pořadatelé festivalů a další manažeři z hudební branže. Kromě obstojně promyšlené strategie propagace, která vtipně zůstala dílem samotných kapel, byla nejpříjemnějším překvapením večera vcelku obstojná návštěva.

Hentai Corporation

role: ti zábavní
Losování pořadí  vystupujících kapel (jeden z vtipných tahů, které vší silou umocňovaly atmosféru) určilo první půlhodinku hned po šesté  večerní kapele Hentai Corporation. Prudký a vcelku zábavný  metal s hororově znějícími klávesami sice protekl mezi prsty pomalu se trousícím divákům, nicméně svou stopu do paměti určitě zapsal. Tady se pravděpodobně festivaloví agenti pozastaví a pomnou si ruce při představě vesele řádícího podnapilého davu na některém z menších pódií v pozdních nočních hodinách. Hulákající hyperaktivní frontman upoutal silným hlasem a krkolomnými kreacemi i mě, zapřísáhlého odpůrce metalu.

No Heroes

role: ti chladní
Mezi špičku všech snaživých a ambiciózních kapel, které se pohybují na většině  smysluplných soutěží a přehlídek nemohli chybět berounští  No Heroes. Retro pop s kytarovým zvukem je naposledy vynesl na nejvyšší pozici v soutěži RGM Live Space a o necelý měsíc na se týž scéně ukázali opět v podobném světle. Nasledovaní početným fanklubem, s poněkud znuděnými výrazy zahráli veskrze chytlavé a řízné, přesto poněkud nepřekvapivé a osmdesátkami ulepené melodie. Patří mezi nejpilnější, ovšem v kategorii skákacího kytarového pop-rocku najdete celou řadu zábavnějších a sympatičtějších kapel.

The Pooh

role: ti zlí
S nesrovnatelně větší dávkou energie nastoupili na pódium jihočeští sršňové  The Pooh. Podobná dávka arogance, ovšem přesně naředěná  nonšalantními „kamennými“ kytarami a kořeněná zle pichlavým pohledem frontmana. Jedno z příjemných překvapení, zejména po závěrečných deseti minutách. V nich gradující hluk a sebevědomý rytmus vyrval pochybnost z těla každému, kdo váhal, komu v tu chvíli patří Akropolis. Podobnost s proklamovaným vzorem Queens Of The Stone Age je značná, ale také nedostatek konkurence v žánru stoner-rocku na domácí scéně dělá z The Pooh velezajímavý objev.

Fake Tapes

role: ti snaživí
Pravidelní obrážeči pražských klubů a neúnavní oživovači skomírajícího devadesátkového rocku s příchutí ukřivděného emo výrazu se ani tentokrát neztratili. Jakkoliv působí mladě a nadšenecky, jejich vyhranost a zkušenosti jsou překvapivé. Pražské publikum však už nemohou překvapit. Těžko říct, jakou budoucnost této nepochybně pracovité kapele předpovědět. Zajímá ještě někoho „molkovsky“ uječený pop-rock? Pokud ano, pak si ho Fake Tapes najdou, na dlouho to ale bez většího autorského posunu nevidím.

Super Tuzex Bros.

role: ti podivní
Pravděpodobně byste od téměř výhradně instrumentálního dua očekávali nudnou intelektuální půlhodinku. Ano, byl jsem původně téhož názoru. Ovšem pozoruhodný kytarista s výtečným bubeníkem v zádech udrželi dav u vytržení po dlouhých patnáct minut nepřerušenou improvizací v míchaném rytmu těch nejtemnějších a nejostřejších stylů. Vše pozoruhodně ohlodané na kost jediné syrové kytary a úderných rockových bubnů. Probral jsem se po půlhodině naprosto ztracen v neuroticky se míhajících motivech, které ale bezmála všechy obsahovaly esenci chytlavého kytarového riffu. Neopakovatelné a vysoce originální!

Shogun Tokugawa

role: ti hluční
Dosud nevyužitou hlukovou rezervu zcela naplnili poslední vystupující, plzeňští  Shogun Tokugawa a definitivní výplach hlukem v podobě screamo-hardcore show s (zanikajícími) prvky elektroniky. Nasazení hráčů bylo takové, že se z hlukové stěny nedalo odečítat takřka nic než brutální řev kytar a hlasů. Připadal jsem si jako na strahovské „sedmičce“, kde minisál pravidelně bagrují neskutečně hlučné zahraniční grupy, lidé zběsile paří a neslyší přitom vůbec nic. Pro někoho ideální způsob jak strávit páteční večer, proč ne.

Před nástupem závěrečné  party ještě poděkovali organizátoři příchozím a jejich hlasitým pokřikem se ujistili, že o akce tohoto typu bude i napříště zájem. Zvláštní je, že na nejrůznější soutěže, prezentace a přehlídky kapel lidé reagují zcela nepředvídatelnou účastí. Bandzone pro svou showcase získal jejich přízeň buď dlouhodobou a vcelku pozitivně vnímanou podporou kapel nejen dobrých, ale i průměrných nebo velmi špatných, nebo zkrátka zvolil vhodnou strategii, jak naložit s nekončícím zástupem projektů, které se dobrovolně řadí do jejich elektronické stáje. Rozhodně byl večírek příjemnou příležitostí shlédnout špičku „koní“ nikoliv bezvýznamného serveru, kde vás ze všech stran neválcovala reklama, ale zůstával přijatelný pocit z klubové akce.

JAKUB ANDĚL (foto Hentai Corporation/Mizuki.cz)


Palác Akropolis, Praha, 23. 11. 2009